Gündem
01 Tem 2021 18:27 Son Güncelleme: 01 Tem 2021 23:02

Erdoğan’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması! ‘Bizim şiddetle mücadelemiz…’

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden resmen çekilmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim mücadelemiz bu sözleşmeden çekilmeyle bitecek değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı toplantısında konuştu.

Bugün itibarıyla Türkiye’nin resmen çekildiği İstanbul Sözleşmesi’ne değinen Erdoğan, şunları söyledi:

– Son günlerde bazı çevreler 1 Temmuz itibarıyla çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizi kadına yönelik şiddetten geriye gidiş olarak yansıtmaya çalışıyor. Bizim mücadelemiz bu sözleşmeden çekilmeyle bitecek değildir. Bu mücadelenin uzun soluklu, toplumsal mutabakat gerektiren bir süreç olduğunun farkındayız.

– Şiddetin her türüyle mücadelemiz sürerken, kadına yönelik şiddet kavramının altını özellikle çizmemizin sebebi bu sorunun adını koymak gerektiğine inancımızdır. Kadına yönelik şiddet pek çok faktörden etkilenen bir olgudur. Evvela kadına yönelik şiddetin ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin ayrıntılı incelenmesi ve bertaraf edilmesi gerekiyor.

TÜM ÜLKELERİN SORUNUDUR

– Tüm toplumun da bu şiddetten olumsuz etkilendiğini görüyoruz. Şiddet, depresyonun, suç oranlarının artmasına yol açıyor. Kadına yönelik şiddeti tıpkı salgınla mücadelede olduğu gibi, siyasi tartışmalara malzeme etmeden objektif şekilde ele almamız gerekiyor. Kadına yönelik şiddet sadece bizim değil, tüm ülkelerin sorunudur.

– İlkini 2007’de hazırladığımız ulusal eylem planımızı sürekli geliştirerek bugüne kadar getirdik. Ülkemizde ve dünyada yaşanan değişimler, önleyici ve koruyucu çalışmaların da geliştirilmesini gerektiriyor. Bugün sizlerle dördüncüsünü paylaşacağımız eylem planımızda günün ihtiyaçlarına yönelik yeni başlıklar bulunuyor.

– Yeni eylem planımızla mücadeleyi daha da güçlendiriyoruz. Dördüncü ulusal eylem planımız, 2021-2025 yıllarını kapsamaktadır. Eylem planımızı kamu kurumlarının, STK’ların, üniversitelerin, medya mensuplarının, ilgili tüm paydaşların katkıları ile hazırladık.