Gündem
27 Ağu 2021 10:54 Son Güncelleme: 27 Ağu 2021 11:21

Erdoğan’dan flaş Taliban açıklaması! ‘Görüşme yapıldı...’

Bosna Hersek ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi noktasında teklifleri var, bize. Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Kabil'de dün gerçekleşen patlamalar hakkında konuşan Erdoğan, saldırıları kınadıklarını ifade etti.

“Tahliyeleri en kısa zamanda ve en hızlı şekilde tamamlayacağız” diyen Erdoğan, “Dün Kabil'de gerçekleştirilen o felaketi, o kapsamlı terör saldırısını milletçe telin ediyoruz, kınıyoruz” sözlerini sarf etti.

Erdoğan şöyle devam etti: “Tabii dün Kabil'de gerçekleştirilen o felaketi, o kapsamlı terör saldırısını milletçe telin ediyoruz, kınıyoruz. Malum 72 kişinin şu ana kadar belirlenen, insanın öldüğü bize gelen bilgilerde. Bunların içerisinde tabii Taliban'dan da ölen söz konusu. Böyle bir felaketi şu anda DEAŞ üstlendi. DEAŞ'ın böyle bir süreç içinde böyle bir adımı atmış olması da, bölgede ve dünyada nasıl tehlikeli bir örgüt olduğunu ortaya koyuyor. Afgan halkına milletçe geçmiş olsun diyoruz. Bu menfur saldırıda Afganistan'da güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Bizim şu anda önceliğimiz vatandaşlarımızın Afganistan'dan tahliyesi.”

TALİBAN İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Taliban ile görüşme yapıldığını ilk kez açıklayan Erdoğan, “Değerli arkadaşlar, kimlerin nasıl, ne tür, bu konuda eleştiriler yaptığını bilemem. Herkesin eleştiri hakkı mafuzdur. İstediği eleştiriyi yapabilir. Bizim de nerede, kiminle, ne zaman, ne gibi görüşmeler yapacağımızla ilgili kimseden izin almak gibi bir lüksümüz yok.Biz şu anda büyükelçiliğimizi Kabil Havalimanı içerisindeki askeri bölüme taşıdık. Büyükelçiliğimiz o bölümde bu tür faaliyetlerini sürdürüyorlar. Görüşmelerimizin ilkini de orada Taliban ile ilgili olarak ilk görüşme 3.5 saat süren bir görüşmeyi büyükelçiliğimiz nezaretinde arkadaşlarımız sürdürdüler” diye konuştu.

KABİL HAVAALANI

AK Parti Genel Başkanı, Taliban ile yapılan görüşmede, Kabil Havaalanı'nın işletilmesi konusunda örgütün Türkiye'den talepte bulunduğu belirtti.

Erdoğan, “Hatta şu an Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda bize teklifleri var. 'Güvenliği biz sağlayalım, işletmeyi siz yapın.' Bu konuda bile henüz verilmiş bir kararımız yok” dedi.

GÖÇMEN KONUSU

Recep Tayyip Erdoğan, göçmen konusunda ise “Yalan terörü estiriliyor. Şu anda İçişleri Bakanlığının kayıtlarında kayıtlı, kayıtsız, Afganistan'dan mevcut göçmen sayısı 300 bin. Bizler göç olayında çok hassasız. İran sınırından Irak ve Suriye sınırına kadar neredeyse her yeri duvarlarla örüyoruz. (Almanya) Türkiye'yle çalışma tespiti, geç alınmış bir karar. Herkes Afganistan'ı terk ederken biz Afganistan'ı terk etmedik” ifadelerini kullandı.