Televizyon
11 Ağu 2016 14:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:27

Erdoğan'a darbeyi haber veren genel başkanı Ayşenur Arslan açıkladı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı ve Yeniçağ yazarı Ahmet Takan'ın, darbe girişimini Erdoğan'ın "bir siyasetçiden" öğrendiği iddiası Halk TV'de gündeme geldi.

Google Haberlere Abone ol
Halk TV'de Medya Mahallesi programını hazırlayıp sunan gazeteci Ayşenur Arslan, Ahmet Takan'ın yazısında bahsedilen ismin, "Devlet Bahçeli" olup olmadığı sorusuna yanıt aradı.

Takan'ın yazısında "önemli siyasetçi", "çok önemli siyasetçi" ve "siyasi lider" sıfatları ile ismini vermediği kişinin Devlet Bahçeli olduğunu ileri süren Ayşenur Arslan, darbe girişimi gecesi 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın Cumhurbaşkanı'na "İstanbul'a gelin ben sizi korurum" sözlerini söyledikten sonra güven telkin etmek için "beni Bahçeli'ye sorun" demiş olmasını da Devlet Bahçeli'nin darbeyi haber veren siyasetçi olduğuna ispat olarak gösterdi.

İşte Ayşenur Arslan'ın programda anlattıkları:AHMET TAKAN NELER YAZMIŞTI:

15 Temmuz'dan bu yana R. Erdoğan'ın darbe girişimini kimden haber aldığına ilişkin çeşitli iddialar ortaya atıldı. En sonunda söylenecek sözü ilk başta ifade edeyim. Erdoğan'ın eniştesi Ziya Bey değil!.. Gerçeğin de öyle fazla zaman geçmeden ortaya çıkacağını veya bir yerlerden yapılacak açıklamayla kamuoyunun bilgisine sunulma ihtimalinin yüksek olduğunu da bildireyim.

Satırların yazarı olarak tam bu noktada şunu ifade etmek isterim; saray içinden aldığım bomba haberi sizlere herhangi bir yanlış anlamaya mahal vermeden, habercilik gerçeği içinde nasıl aksettirebilirim diye çok düşündüm. Uykusuz kaldım. Formüller aradım. Çünkü, haber bir gazetecinin dayanamayacağı cinsten. Fakat, rövanşistlerin, küçük hesapçıların, haysiyet cellatlığı yapanların cirit attığı bir ortamda değil kullandığınız kelimelere, harflere bile çok dikkat etmeniz gerekiyor.
Bundan sonrasına, bazı yerlere teğet geçerek mümkün olduğunca düz gidelim.

Saray'daki kaynağımın verdiği bilgiye göre; R. Erdoğan, darbe girişimini ilk olarak tatil yaptığı Marmaris'te önemli bir siyasetçiden kendisine gelen telefonla birlikte haber alıyor. Ankara'daki bu çok önemli siyasetçi, vakit kaybedilmeden kendisinin direkt olarak Erdoğan ile görüştürülmesini istiyor.  Telefon vakit geçirilmeden bağlanıyor. Siyasi lider, Erdoğan'a MİT'teki hareketlilikten bahsediyor. MİT Müsteşarının Genelkurmay Başkanlığı'nda toplantıda olduğunu ifade ediyor. Hakan Fidan'ın niye Genelkurmay'a gittiğini  o andaki elindeki bilgilerle sıralıyor. Bir de ekliyor "yaverinize dikkat edin..."

Saray kaynağımın bana aktardığına göre, Erdoğan'ın duydukları karşısında şaşkınlığını saklayamaması o siyasi lideri de şaşırtıyor. Kaynak, bu telefon görüşmesinin tam saatini hatırlayamasa bile "18.00'den sonraydı" diyor. Erdoğan, düz bir tahminle 18.30'dan sonra olayı araştırmaya başlıyor ve daha sonrası için anlatılanlar, bugüne kadar medyaya yansıyanlara benzer.