Gündem
02 Mar 2023 08:24 Son Güncelleme: 02 Mar 2023 08:24

Erdoğan ‘TBMM’yi feshedecek’ kulisi! Tarih belli oldu…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın 10 Mart’ta TBMM’yi feshedeceği ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim için 14 Mayıs tarihini verdi. 10 Mart’tan itibaren siyasi partilerde “aday listeleri” için süreç başlamış olacak. Sonraki adım ise illere kurulacak sandıklar…

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, iktidarın “Her seçmenin seçmen kütüğünün bulunduğu il için ve o ilde kurulan sandıklarda oy kullanması” yönündeki tavrı netliğini koruyor. Daha önce “deprem illeri için ayrı bir sandık kurulması” formülü gündeme gelmişti. Ancak AK Parti, bu durumun anayasaya aykırılık oluşturabileceğini söyleyip itiraz etmişti.  YSK, seçim sürecini Erdoğan’ın TBMM’yi feshetmesi sonrası başlatacak. Erdoğan’ın “10 Mart’ta TBMM’yi feshedeceği” belirtiliyor. Bu durumda YSK de süreci 10 Mart’tan sonra başlatacak.

Siyasi partilerin aday listelerini YSK’ye tesliminin ise 10 Nisan’da yapacağı ifade ediliyor. 10 Mart’tan itibaren siyasi partilerde “aday listeleri” için süreç de başlamış olacak. Sonraki adım ise illere kurulacak sandıklar. YSK, MERNİS üzerindeki seçmenlerin kayıtlı adresi üzerinden seçmen listelerini belirleyecek ve bu listeler muhtarlıklara asılacak.