Gündem
14 Oca 2019 16:14 Son Güncelleme: 14 Oca 2019 16:36

Erdoğan kayıp İncil'i bulup Papa'ya mı verdi?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Tarsus'da yapılan 'gizemli kazı'yı Meclis gündemine taşıdı.

Erdoğan kayıp İncil'i bulup Papa'ya mı verdi?

Mersin'in Tarsus ilçesinde ‘kırmızı ev’ ve ‘gizemli ev’ olarak bilinen evde yapılan gizli kazı çalışmasının bitmesine rağmen yankıları bitmedi. 82 Evler Mahallesi'nde bulunan müstakil bir evde, özel harekat polisleri gözetiminde yaklaşık 1 yıl süren gizemli kazı 5 ay önce sona ermiş ve alan kapatılmıştı.

Kazı sonrası yapılan açıklamada, gizemli kazıda herhangi bir kültür varlığına rastlanılmadığı belirtilmişti.

Kazı aylar önce sona erdi ancak tartışması bitmedi. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Tarsus İlçesi 82 Evler Mahallesi’nde gerçekleşen ve birçok iddialara yer veren gizemli kazı çalışmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Başarır, Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlamasıyla vermiş olduğu soru önergesinde çok garip iddia ve imalarda bulundu.

CHP'li Başarır önergesinde, kazı bitiminden kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 59 yıldır ziyaret edilmeyen Vatikan’dan aldığı davet üzerine ziyaret etmesine dikkat çekerek, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ziyareti esnasında Aziz Paul’un kayıp İncil’ini Papa Franciscus'a teslim ettiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise kendi topraklarımızda çıkan bir değer, neden ve neyin karşılığında Vatikan’a teslim edilmiştir?” sorusunu yöneltti.

Başarır, "Her ne kadar kazı ile ilgili resmi kurumlarca yeterince doyurucu olmayan açıklamalar yapılsa da yapılan bu anlamlı Vatikan ziyareti ve gizem dolu kazı sonrasında aşağıdaki soruları yöneltmek icap etmiştir” ifadelerini kullanarak şu soruların yanıtlanmasını istedi:

"1-Tarsus ilçesinde yapılan bu kazının MİT ve özel harekât polislerinin gözetiminde gizlice yürütülmesinin gerekçeleri nelerdir?

2-Söz konusu yapılan kazı sonucunda neler bulunmuştur? Kazı esnasında basında ve sosyal medyada iddia edildiği gibi Aziz Paul’un kayıp İncil’i, kral mezarı, altın, vs gibi tarihi ve kültürel açıdan değerli eşyalar bulunmuş mudur?

3-Kazıda bulunanların envanteri şu an nerededir? Kazıdan çıkarılanlar nerede muhafaza edilmekte, saklanmakta ya da sergilenmektedir?

4-Vatikan’ın bu define ile özel ilgilenip ve bu konuda gerekli hassasiyetin gözetilmesi yönünde ya da kazı ile ilgili Türkiye’ye herhangi bir yazılı talepte bulunmuş mudur?

5-59 yıl sonra İlk kez Türkiye’den bir Cumhurbaşkanı’nın Vatikan’ı ziyaret ettiği düşünüldüğünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bu davet üzerine ziyaretin Tarsus’taki kazı ile bir ilişkisi var mıdır? Yok ise Sayın Erdoğan’ın kazıdan kısa bir süre sonra Vatikan’ı ziyaret etmesi tamamen tesadüf müdür?

6-Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ziyareti esnasında Aziz Paul’un kayıp İncil’ini Papa Franciscus'a teslim ettiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise kendi topraklarımızda çıkan bir değer, neden ve neyin karşılığında Vatikan’a teslim edilmiştir?

7-Gizem dolu Tarsus’taki bu kazı hakkında kamuoyuna neden doyurucu bir bilgi verilmemektedir? Tarsus’taki bu kazı devlet sırrı mıdır?

8-Definenin yerini ihbar eden polis memuru Mithat Erdal’ın arkadaşıyla şakalaşırken vurulduğu yönünde kayıt düşüldüğü, ancak dosyada definecilerden ve cinayetten söz edilmediği bilgileri doğru mudur?

9-Kazı yapılan çevresindeki evlerin tamamında çatlaklar oluşması nedeniyle, vatandaşların kayıp ve ziyanları karşılanmış mıdır? Karşılanmışsa kim ya da kimler karşılamıştır? Karşılanmamış ise gerekçeleri nelerdir?"