Gündem
09 Mar 2022 14:15 Son Güncelleme: 09 Mar 2022 14:22

Erdoğan karara çok sert tepki göstermişti! O hakim ve savcı hakkında flaş gelişme

Tokat'ta, eşi Özlem Ağ'ı 23 yerinden bıçaklayan Samet Ağ, 3 ay sonra serbest kalmıştı. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve karara tepki göstererek, şüphelinin tekrar içeri alındığını söylemişti. Erdoğan, kararı veren hakime de tepkisini belirtirken flaş bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Samet Ağ'ın tahliyesini isteyen savcı ile tahliye eden hakim hakkında HSK'ya inceleme yapılması izni verdi.

Tokat'ta yaşanan olayda Samet Ağ, eşi Özlem ağı 23 yerinden bıçaklayarak yaralamış ve 3 ay sonra serbest bırakılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kadın muhtarlarla buluşmasında bu konuya da değinerek karara tepki göstermiş ve hakime de eleştirilerini yöneltmişti. Erdoğan ayrıca, olayı araştırdıklarını ve talimatı sonrası şüphelinin yeniden içeri alındığını belirtmişti. Bugün yaşanan yeni gelişmeye göre ise Bakan Bozdağ, Samet Ağ'ın tahliyesini isteyen savcı ile tahliye eden hakim hakkında HSK'ya inceleme yapılması izni verdi. 

Tokat'ta hastanede temizlik işçisi olarak çalışan eşi Samet Ağ ile geçimsizlik yaşayan Özlem Ağ, geçen yıl ocak ayında evi terk ederek, babası Mehmet Demirel'in yanına gidip, boşanma davası açtı. Samet Ağ, 1 Nisan'da eşi ile konuşmak ve eve dönmeye ikna etmek için Mülk köyüne gitti. Burada ikili arasında tartışma çıktı. Samet Ağ, eşi ile kayınpederi Mehmet Demirel'i bıçakladı.

 23 yerinden bıçaklanan Özlem Ağ ile bacağından yaralanan babası, Tokat Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Gözaltına alınan Samet Ağ ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe 'tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklandı.

3 AY SONRA SERBEST KALDI
Cezaevinde 3 ay kalan Ağ'ın avukatı, müvekkilinin adli kontrol şartı ile serbest bırakılması için başvurdu. Cumhuriyet başsavcılığı da delillerin toplanmış olmasını ve tutukluluk süresini dikkate alarak, mahkemeden tahliye talep etti. Samet Ağ, 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla 16 Temmuz'da CMK'nın 109/3-b maddesi kapsamında yurt dışına çıkmama, her hafta cuma günü saat 08.00- 20.00 saatlerinde adresinin bulunduğu en yakın kolluk karakoluna imza atma koşuluyla tahliye edildi.

ÖZLEM AĞ İTİRAZ ETMİŞTİ
Özlem Ağ'ın tahliye kararının ardından yaptığı açıklamalar sonrası Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine mahkemece, eşi hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan Samet Ağ, nöbetçi mahkemece tekrar tutuklandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HAKİME TEPKİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün katıldığı programda yaşanan olayı hatırlatarak, "Meğerse 3 aydan sonra serbest bırakmışlar adamı. Hemen aradık, araştırdık; hamdolsun, tekrar bu adi herifi içeri almışlar. Düşünün, 23 yerden bıçaklıyor. Ey hakim, sen nasıl oluyor böyle birisini serbest bırakıyorsun? Hakim böyle bir tasarruf yapıyor. Ondan sonra yargıya hakaret. Ben bu ülkede cumhurbaşkanıysam sen de 23 yerden eşini bıçaklayan böyle bir adamı serbest bırakıyorsan bununla ilgili söylenmesi gereken neyse bunu ben sana söylerim. Sonuna kadar da takip edeceğiz, daha bitmedi işimiz. Hakim olabilir, savcı olabilir, fark etmez. Adalet ortada kalamaz, yerde sürünmez. Onun için de gereğini yapacağız" dedi.

BOZDAĞ'DAN İNCELEME TALİMATI
Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Samet Ağ'ın tahliyesini isteyen savcı ile tahliye eden hakim hakkında HSK'ya inceleme yapılması için izin verdiği öğrenildi.