Politika
22 Nis 2024 11:30 Son Güncelleme: 22 Nis 2024 11:59

Erdoğan hem AK Parti'de hem de Kabine'de değişiklik yapacak! '3 bakan haricinde...'

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim mağlubiyetinin ardından ilk olarak il ilçe başkanlıkları ve MKYK'da değişiklikler yapacağı öğrenildi. Öte yandan Kabine'de de 3 bakan haricinde hiçbir bakanın yerinin garanti olmadığı iddia edildi.

31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında 'değişim' mesajı verdi. Erdoğan'ın 'değişim' çıkışının ardından kulislerde konuşulanlar ortaya çıktı. İddiaya göre Erdoğan ilk olarak AK Parti'de, ardından Kabine'de değişiklik yapacak.

İktidara yakınlığıyla bilinen TGRT Haber'den Ahmet Sözcan, AKP'de MKYK sonrası kulis bilgilerini paylaştı.

AKP'DE SEÇİM SONUÇLARI TARTIŞILIYOR

Parti içinde raporların analiz edildiğini devam ettiğini belirten Sözcan, "Hangi illerde ne kadar oy alındı, ilçe ilçe simülasyonlar gerçekleştirildi. Neden oylar düştü, neden yükseldi gibi değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün bunları ayrıntılı şekilde değerlendiriyor. Aynı zamanda anket çalışmaları da dürüyor. Neden AK Parti'ye oy vermediniz, aday profilini mi beğenmediniz, mevcut başkan vaatlerini yerine getirmedi mi gibi... Bütün bu çalışmalar bittikten sonra Erdoğan'ın düğmeye basmasını bekliyoruz" dedi.

"3 BAKAN HARİCİNDE HİÇBİR BAKANIN YERİ GARANTİ DEĞİL"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan istişare mekanizmasını işletiyor, sonunda nihai kararını verecek" diyen Sözcan, şunları aktardı:

"Onun ardından düğmeye basmasını bekliyoruz. İlk etapta ilçe ve il başkanlıkları, ardından A takımı olarak adlandırılan kurmay ekibinde bir değişiklik olmasını bekliyoruz. Sonbaharda yapılacak kongrede de Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda değişiklik bekliyoruz. Bu kapsamda Kabine'de de bir değişiklik olabileceği yönünde kulis bilgileri var. 3 bakan haricinde hiçbir bakanın yerinin garanti olmadığı kulislerde konuşulmuştu."