Gündem
28 Mar 2023 16:28 Son Güncelleme: 28 Mar 2023 18:00

Erdoğan-Erbakan görüşmesinde tarihi detay! 20 yıl sonra bir ilk gerçekleşti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yeniden Refah Partisi binasındaki ziyareti yaklaşık 50 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi'nde parti lideri Fatih Erbakan ile bir araya geldi. Bina önünde gazetecilere poz veren iki isim, daha sonra toplantı yapmak üzere içeriye girdi.

SEÇİM HAZIRLIKLARI VE VEKİL LİSTELERİ ELE ALINDI
Yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti binasından ayrıldı. Görüşmede seçim hazırlıkları ve milletvekili listelerinin konuşulduğu bildirildi.

 

GÖRÜŞME SONRASI ERBAKAN'DAN AÇIKLAMA
Görüşmenin ardından kamuoyuna açıklamada bulunan Erbakan, seçime kendi logo ve adaylarıyla gireceklerini duyurdu. Erbakan açıklamasında şunları söyledi: "Milletvekilliği seçimlerine bütün bölgelerde kendi logomuzla gireceğiz. Bu ittifak kararımız belirli prensip ve ilkelerle inşa edildi. İnanıyoruz ki ülkemizin hayrına olan bu prensiplerimiz ortak hedeflerimiz haline dönüşecektir.

 

"6'LI BİR KAOSA ÜLKEMİZİ TESLİM ETMEYECEĞİZ"
Biz Milli Görüş olarak siyasi geçmişimizde her zaman şerre mani olan, iktidarda muhalefette de olsa hayra vesile olan bir siyasi anlayışı ortaya koyduk, bundan böyle de aynısı olacak. Geldiğimiz noktada 6'lı bir kaosa ülkemizi teslim etmemek adına milli ve kararlı bir adım attık.

"DÜN HANGİ YANLIŞLARI DİLE GETİRDİYSEK AYNILARINI DİLE GETİRECEĞİZ"
Dün hangi doğru ve yanlışları dile getirdiysek aynılarını dile getirmeye devam edeceğiz. Dün yanlış dediğimize bugün yanlış demek gibi bir anlayışımız söz konusu olamaz. Seçimlerden sonra biz de inşallah en güçlü şekilde temsil edilerek mutabakat metnimizdeki prensiplerin hayata geçmesinin takipçisi olacağız. 14 Mayıs'tan sonra inşallah TBMM çatısı altında fonksiyonumuzu daha etkili şekilde sürdüreceğiz.

 

CUMHUR İTTİFAKI'NA KATILDILAR
Yeniden Refah Partisi geçtiğimiz cuma günü, Cumhur İttifakı'na katılma kararını açıklamıştı. İlk tur görüşmelerden sonuç çıkmamasının ardından Erbakan, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya gelmiş, ardından partisi ittifaka dahil olmuştu. Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı çatısı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığını destekleyeceklerini açıklamış ancak seçime kendi parti logolarıyla gireceklerini söylemişti.

"CUMHURBAŞKANIMIZ ZİYARET EDECEK" DEMİŞTİ
Erbakan ittifak kararının ardından şunları söylemişti: "Sayın Cumhurbaşkanı ile kendilerinin daveti üzerine bugün saat 12.00'de bir araya geldik. Partimizin ittifak sürecinde başından itibaren talep ettiğimiz prensipler konusunda uzlaşmaya vardık. Bir kez daha destekleyenlere teşekkür ediyorum.

Bizzat sayın Cumhurbaşkanı ile mutabakata varılmış oldu. Yeniden Refah Partisi olarak tüm seçim alanlarında kendi amblemizle Cumhur İttifakında seçime girme kararı almış bulunuyoruz. Cumhur ittifakı karşısında kümelenen blok, geçmişte yaşadığımız tecrübeler ve söylemler dolayısıyla ülkemize fayda getirmeyecek bir bloktur. Bu blok ülkemize ve milletimize fayda sağlamayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba genel merkezimize ziyarette bulunacak. Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecimizi de sonlandırmış bulunuyoruz."

 

O BİNAYLA İLGİLİ TARİHİ DETAY! "ERDOĞAN ÇOK GİRİP ÇIKIYORDU"
CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova Erbakan-Erdoğan görüşmesine ilişkin şu detayları aktardı:

"Bu görüşmeyle ilgili bir anekdot söylemek istiyorum. Az önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girdiği o bina çok tarihi bir bina, Refah Partisi’nin binasıydı orası. Yıllarca Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığı’nı yaptığı Refah Partisi’nin binasıydı orası. Erdoğan da o yıllarda İstanbul İl Başkanı, ardından da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Refah Partisi’nden o binaya çok girip çıkıyordu.

Necmettin Erbakan, yıllar önce bugünkü görüşmenin gerçekleştiği binanın önünde.

"ERDOĞAN BİR DAHA ORAYA GİTMEDİ"
Refah Partisi’ndeki o yenilikçiler hareketi başladıktan sonra Erdoğan yolunu ayırıp AK Parti’ye geçip Genel Başkanlığı’nı yürüttükten sonra bir daha oraya gitmedi diye hatırlıyorum. Dolayısıyla yıllar yılar sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın da o tarihi eski Refah Partisi’nin binasına bu kez Yeniden Refah Partisi logosunun altında ve bu kez Necmettin Erbakan yerine oğlu Fatih Erbakan ile el sıkışarak girmesi bence dikkat çekici, önemli bir detaydı diye eklemek istiyorum."