Politika
29 Haz 2022 20:41 Son Güncelleme: 29 Haz 2022 20:44

Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi! İşte ilk açıklamalar…

İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Liderler Zirvesi dahilinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme sona erdi. 1 saat 10 dakika süren görüşme öncesi iki liderde açıklamada bulundu. Biden, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması ve İsveç ile Finlandiya'nın üyelikleri için Türkiye'ye teşekkür ederken, Erdoğan ise NATO Zirvesi'nde atılacak adımların Rusya-Ukrayna sürecine de katkı vereceğini dile getirdi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden zirve kapsamında bir araya geldi. Kritik görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Toplantı öncesi kameraların karşısına geçen liderler önemli mesajlar verdi.

 BIDEN'DAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Başbaşa görüşme öncesi ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması ve İsveç ile Finlandiya'nın NATO başvuruları hakkında yaptıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Biden, "Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum." dedi.

 "UKRAYNA SAVAŞINDA DENGE POLİTİKASI YÜRÜTÜYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Bu zirvede yarın da devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimizle dolu dolu huzurla döneceğiz. NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna olayı, akaryakıtla ilgili gelişmeler ve bir an önce de hububat konusunda açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım. Ben de özellikle uzun bir aradan sonra sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Özellikle bu NATO Zirvesi, gündemi itibariyle güçlü bir zirve oldu. NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak atımlar da Rusya-Ukrayna sürecine de katkı verecektir. Ukrayna savaşında denge politikası yürütme gayretindeyiz. Diplomasiyle Ukrayna tahılını ülkeden çıkarmayı umuyoruz" ifadelerini kullandı.