Polemik & Kulis
04 Mayıs 2018 14:38 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:11

Erdoğan Aktaş ayrıldı; CNN Türk'ün yeni Genel Müdürü kim oldu? Medyaradar açıklıyor...

Demirören Grubu tarafından satın alınan Doğan Medya Grubu'nda hareketli günler yaşanıyor.

CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş ile Demirören Grubu'nun yollarının ayırdığını Medyaradar duyurmuştu.

Aktaş'tan boşalan göreve hangi ismin getirildiğini de yine Medyaradar açıklıyor...

O isim dış habercilikten yetişen, TRT, TGRT, CNN Türk ve ATV’de görev yapmış olan Yrd. Doç. Dr. Bora Bayraktar...

Bayraktar 25 yıl boyunca Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen medya kuruluşlarında görev yapmış, uluslararası haber tecrübesi olan, Türk dış politikası ve Ortadoğu sorunları üzerine uzmanlaşmış bir gazeteci ve akademisyen...

Bayraktar Avrupa Komisyonu'na bağlı Euronews haber kanalının Türkiye temsilciliğini bıraktığı 2016 yazından itibaren İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmekte.

Halen TRT Radyo 1'de Küresel Gündem, TRT Radyohaber Kanalı'nda Dünya Raporu adlı programları hazırlayıp sunan Bayraktar ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarına yorumları ve yazılarıyla katkıda bulunmakta..Türkiye’de yayınlanan Oslo Barış Süreci, Küre Yayınları(2013), Hamas, Karakutu Y(2007) ve A’RAF Oslo Barışı’ndan El Aksa İntifadasına Ortadoğu, Aykırı yayınları,(2003) kitaplarının yazarı olan Bayraktar gazeteci olarak Afganistan, Irak, Suriye, Kosova, Batı Şeria ve Gazze gibi pek çok savaş bölgesinde bulundu. Ortadoğu, Balkanlar ve Güney Kafkasya’da 25’ten fazla ülkede habercilik yaptı. Çok sayıda uluslararası akademik toplantıda moderatör, konuşmacı ve panelist olarak yer aldı.. Aralarında Benazir Butto, Yasser Arafat, Lech Walessa, Nawaz Sharif, Benjamin Netanyahu, Ibrahim Rugova gibi isimlerin bulunduğu bir çok liderle röportajlar gerçekleştirdi.

Bayraktar ABD’nin prestijli gazetecilik burslarından the Knight Wallace Fellowship(2005) ile University of Michigan'da çalışmalar yapmış, CNN IPP programı(2002) ve Reuters TV News Workshop’a katılmıştır.

Akademik olarak Chicago merkezli IES International Abroad Studies programı kapsamında iki yıl boyunca İstanbul'da ABD'li öğrencilere Ortadoğu dersleri vermiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde de Siyaset ve Medya dersi vermektedir.

İlgi alanı Türkiye'nin yakın çevresi, genelde Ortadoğu sorunları, Rus jeopolitiği, İsrail-Filistin meselesi, Suriye iç savaşı, Basra Körfezi güvenliği, İran dış politikası, Irak meselesi, Kürt sorunu ve Türk dış politikasıdır. Ayrıca Televizyon haberciliği, metin yazımı, siyaset medya ilişkileri de doğal ilgi alanıdır.

Kariyer:

Euronews,        Istanbul Temsilcisi, 2011-2016

ATV,                  Dış Haber Editörü, 2009-2011

CNN Turk,        Dış Haberler Müdürü ve muhabir 1999-2008

TGRT               Dış Haber Editörü 1995-1999

TRT,                 “Atlantik Ötesi” Program Editorü, 13Bölüm(2009)

TRT Radyo 1   Küresel Gündem" yapımcı-sunucu 2015-

Belgesel çalışmaları

“Paylaşılamayan Kent Kerkük”(2007)
“Bıçak Sırtında Ortadoğu” (2006)
“Silahlı Direnişten İktidara Hamas” (2006)
“Elveda Gazze Merhaba Örgürlük”(2005)
“Arafat’ın ardından” (2004)
“Çift başlı kartal Kosova”(2004)

Eğitim:

- Marmara Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Doktora- Uluslararası İlişkiler 2013

- Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Uluslararası İlişkiler 1999

- Marmara Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler 1996