Gündem
28 Nis 2022 11:10 Son Güncelleme: 28 Nis 2022 11:56

Enver Altaylı'nın Zarrab operasyonu: MİT'çiyi tanık yapmak için nasıl kaçırmaya çalıştılar?

İran-Amerika Türkiye üçgenindeki bir casusluk hikayesi Enver Altaylı'nın dava dosyasından çıktı. Enver Altaylı'nın MİT'in İran masasında çalışmış FETÖ'cü Mehmet Barıner'i ABD'deki Zarrab davasında tanık yapmak için yurtdışına kaçırma planı yaptı. Bu planın bir diğer önemli aktörünün de Nazlı Ilıcak'ın akrabası Serhat Ilıcak olduğu öğrenildi.

FETÖ üyeliği  ve askeri casusluk suçlarından 23 yıl hapis cezası alan Enver Altaylı'nın Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) İran masasında çalışmış FETÖ'cü Mehmet Barıner'i ABD'ye kaçak yollardan kaçırıp, Rıza Zarrab davasında tanık yapmak istediği ortaya çıktı.

Odatv'nin haberine göre; Emniyet  fezlekesinde "Mehmet Barıner'in eski ajan Enver Altaylı tarafından ülke dışına kaçırıldıktan sonra, ABD New York'ta sürdürülen bu davaya yabancı istihbarat servislerinin yardımıyla müdahil olacağı açık ve net bir şekilde değerlendirilmektedir" ifadeleri kullandı. 

FETÖ'NÜN KOLEJİNDE OKUDU, MİT BAŞVURUSUNU KABUL ETTİ
Aslen Denizlili olan Mehmet Barıner ortaokulu ve liseyi FETÖ'nün Servergazi Koleji'nde okudu. Liseden sonra girdiği üniversite sınavında  hukuk fakültesini  kazandı. Üniversite yıllarında da FETÖ ile bağını hiç koparmayan Mehmet Barıner, 2011 yılında mezun olduktan sonra MİT'te iş başvurusu yaptı. FETÖ okullarında okuduğu açık olmasına rağmen MİT 2012 yılında kendisiyle iletişime geçti. 2012 yılının temmuz ayında MİT Eğitim Akademisi'nde kursiyer olarak çalışmaya başladı.

KOD ADI: MUSTAFA
MİT'de görev yaptığı dönemde hem MİT'deki FETÖ'cüler hem de mahrem imamlarla bağlantısını hiç kesmeyen Mehmet Barıner, kod adı ise Mustafa'ydı. 2013 yılının şubat ayında İstihbarat Karşı Koyma (İKK) Başkanlığı Ortadoğu Dairesi İran Şubesi'nde göreve başladı. Mehmet Barıner'in İran ve Reza Zarrab'la ilgili bilgileri mahrem imamlara verdiği bu dönem Türkiye açısından çok önemliydi. Mehmet Barıner'in göreve başlamasından yaklaşık 11 ay sonra FETÖ'cü emniyetçiler ve savcılar Reza Zarrab'ın da içinde olduğu 17-25 Aralık operasyonunu yaptılar.