Magazin
01 Mayıs 2019 08:39 Son Güncelleme: 01 Mayıs 2019 09:45

En acı an...Dilber Ay son yolculuğuna uğurlandı!

Sevilen sanatçı, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden sevilen sanatçı Dilber Ay’ın cenazesi Ankara’dan alınarak evine getirildi. Sanatçının Düzce’deki evine gelen şarkıcı Hakan Taşıyan, “Allah nur içinde yatırsın” dedi. Aynı mahalledeki Yeşil Cami'ye getirilen Dilber Ay'ın naaşı, dün ikindi vakti kılınan namazın ardından Düzce Şehir Mezarlığına defnedildi.

Ankara’da akraba ziyareti sırasında rahatsızlanan ve kaldırıldığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden Dilber Ay’ın cenazesi dün Düzce’deki evine getirildi. Evinin bahçesinde helallik alındı, dua edildi. Dilber Ay'ın yakınları ve sevenleri, evin bahçesine konulan tabutun başında gözyaşı döktü.

Dilbar Ay’a son görevini yapmak için Düzce’ye gelen şarkıcı Hakan Taşıyan, “Değerli ablamızı kaybettik. Allah nur içinde yatırsın. Allah’ım sevdiklerine sabır versin inşallah. Söylenecek son söz” dedi.

Ünlü sanatçının oğlu Cemo Can, “Şu an duygularımı anlatamıyorum. Bütün Türkiye’nin başı sağ olsun. Türkiye’nin anasını kaybettik. Koca bir çınardı. Bizi bugünlere getirdi, çok önemli bir isim bizi sizlerle buluşturdu. İfade edemiyorum duygularımı” şeklinde konuştu.

Cemo Can, kendisinin yurt dışı konserleri olduğunu, yurt dışında haberi aldığını belirterek, “Haberi alır almaz yurt dışı programlarımı iptal ettim. Hemen Türkiye’ye geldim. Allah’a şükür gördük. Helalliğimizi de aldık. Dilber Ay’ın sanat dünyasındaki yeri anlatılmaz ifade edilmez. Bütün sanatçı dostları zaten biliyorlardı. O bizim hepimizin annesiydi. Bütün sanatçıların anasıydı” şeklinde konuştu.

Can annesi ile ilgili anısını ise şu sözlerle anlattı:

"Annen neden Avrupa’ya gelmiyor diyorlardı. Annemin uçak korkusu vardı. Annem adına söz vermiştim. Dizlerinden küçük bir operasyon geçirmişti. 10. ayda inşallah gurbetçi dostlarla beraber buluşacaktık. O sözümü de yerine getiremedim."

SONSUZLUĞA UĞURLANDI

Helallik alınmasının ardından aynı mahalledeki Yeşil Cami'ye getirilen Dilber Ay'ın cenazesi, musallaya kondu. Sanatçının oğlu Cemo Can, burada taziyeleri kabul etti. Ay'ın naaşı ikindi vakti kılınan namazın ardından Düzce Şehir  Mezarlığına defnedildi.

Cenazeye, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, sanatçılar Hakan Taşıyan, Latif Doğan, Mahmut Tuncer ve vatandaşlar katıldı.

'ABLAMIZI, ANAMIZI KAYBETTİK'

Cenaze namazı öncesi gazetecilere açıklama yapan sanatçı Latif Doğan,  Dilber Ay'ı kaybetmenin üzüntüsünü derinden yaşadıklarını söyledi. Çok değerli bir insanı kaybettiklerini vurgulayan Doğan, "Kendisi çok  iyi ve çok içten bir insandı. Ablamızı, anamızı kaybettik. Başımız sağ olsun."  dedi.

ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜL ALDI

Dilber Ay, 1956'da Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde dünyaya geldi.  Katıldığı ses yarışmasıyla sahne dünyasına adım atan Ay, çok sayıda albüm çıkarttı. 'Hacı Ağa', 'Zorunda mıyım?', 'Gelmezsen Gelme' gibi eserlerle tanınan sanatçı, 'Kadere Mahkumlar' televizyon programıyla geniş kitlelere ulaştı.

Oyunculuk yeteneğine de sahip olan Ay, rol aldığı 'Beynelmilel' sinema filmi ile 14. Altın Koza Film Festivali'nde 'En iyi yardımcı kadın oyuncu' ödülüne değer görüldü. Ay, 'Hayat Sana Güzel' ve 'Yol Arkadaşım 2' filmlerinde de rol aldı.