Gündem
14 Ağu 2015 15:50 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:48

Emniyetten sert yalanlama: FETÖ'nün iftiralarıdır!

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nden, '60 yabancının DAEŞ'e teslim edildiği' yönündeki haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünden, bazı basın organlarında yer alan, "geçen yıl Şanlıurfa'da gözaltına alınan 60 yabancının sınır dışı edilmeyip MİT tarafından terör örgütü DAEŞ'e teslim edildiği" iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu haberlerin asılsız olduğu ve amacının Türkiye'yi terör örgütlerine yardım eden bir ülke konumuna getirmeye yönelik algı çalışmaları olarak değerlendirildiği belirtildi.

Yabancı uyruklu şahıslara ilişkin gerekli mevzuatın uygulandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak Nisan-Ekim 2014 tarihleri arasında sınır dışı edilmesi gereken 60 değil, 82 yabancı uyruklu şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kararıyla 6458 Sayılı Kanun kapsamında, habere konu olan J.C.B, T.N, M.B, D.E ve R.M adlı yabancı uyruklu şahıslardan T.N, sınır dışı edilmiş, diğer şahıslar ise aynı kanunun 57. Maddesi 4. fıkrası kapsamında adrese yerleştirme hükümleri uygulanmıştır. İlimizde bugüne kadar mevzuatlara aykırı olarak ülkemize giriş yapan 170 yabancı uyruklu şahıs yakalanmış ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün talimatıyla 6458 Sayılı Kanununa göre haklarında geri gönderme merkezlerine yerleştirme ve sınır dışı işlemleri yapılmıştır."

Kentte bugüne kadar DAEŞ terör örgütüne yönelik sürdürülen çalışmalarda 36 şahsın yakalandığı, bunlardan 17'sinin tutuklandığı, 19'unun ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bahse konu yalan haberin daha önce 'Türk rehinelerle takas edilen IŞİD militanları' başlığıyla 15-16 Ocak 2015 tarihinde de benzer şekilde yapılması, vatan ve millete ihanette sınır tanımayan FETÖ ve bu örgüte yardım ile yataklık eden uzantılarının heybelerinde kullanacağı yalan ve iftiraların bittiğinin göstergesidir. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesi dışında herhangi bir işlemimizin olmadığının, kamu güvenliğini tehlikeye sokacak hiçbir işleme müsaade edilmeyeceğinin ve FETÖ, DAEŞ, PKK/KCK, DHKP-C ile benzer tüm terör örgütleriyle mücadelemizin kararlılıkla devam edeceğinin bilinmesi, basına ve kamuoyuna saygıyla arz olunur." (AA)