Emekliye ek zamda 'Cumhuriyet' ikramiyesi! Bir kereye mahsus 5 bin TL…

Emekliye zam için Meclis’in açılacağı tarih olan Ekim ayına tüm gözler çevrilmişti. ‘En düşük emekli maaşı 10 bin TL olacak, emekliye enflasyon oranı üzerinde artış yapılacak, rafah payı verilecek’ gibi birçok konu gündeme gelirken, ortaya son atılan iddia dikkat çekti. Emekliye, 5 bin liralık 29 Ekim ikramiyesi verileceği belirtildi.

Emekliye ek zamda 'Cumhuriyet' ikramiyesi! Bir kereye mahsus 5 bin TL… - Sayfa 1

Emekli maaşı için Temmuz 2024 döneminde enflasyon oranının üzerine seyyanen zam eklenerek yüzde 25 oranında artış yapılmıştı. Yüzde 25’lik emekli zammı yeterli bulunmayınca milyonlar tarafından yeni bir zam talebi gelmiş ve bu kapsamda emekliye ek zam için formüller üzerinde çalışmalara başlanmıştı. 

19
Emekliye ek zamda 'Cumhuriyet' ikramiyesi! Bir kereye mahsus 5 bin TL… - Sayfa 2

Orta Vadeli Program ile bütçede yol haritası belli olurken emekliye zam düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hem de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e doğrudan talimat verdiğini ifade etmişti.

29
Emekliye ek zamda 'Cumhuriyet' ikramiyesi! Bir kereye mahsus 5 bin TL… - Sayfa 3

EMEKLİYE ENFLASYON ALTINDA ZAM YOK

SGK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan emeklilere de tıpkı memur ve memur emeklilerinin alacağı gibi bir zam oranının yapılması beklenirken, en düşük emekli maaşının da 7500 TL’den 10 bin TL düzeyine yükseltilmesi ihtimali bulunuyor.

39
Emekliye ek zamda 'Cumhuriyet' ikramiyesi! Bir kereye mahsus 5 bin TL… - Sayfa 4

Enflasyon altında bir maaş artışı yapılmayacağı kesin olan emekliye zam düzenlemesi için son olarak ortaya atılan iddia ise dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjde olarak duyurması beklenen bir kereye mahsus olarak 5 bin liralık ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ verilebileceği öğrenildi.

49