Gündem
10 Tem 2012 11:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:53

ELİF ŞAFAK'A ŞÖVALYE NİŞANI!

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, yazar Elif Şafak'a ''Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı'' sundu.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Fransız Sarayı’nda düzenlenen törende, ’’Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’’nın çok özel bir nişan olduğunu, sanat ve edebiyat alanındaki başarılarııyla öne çıkanları veya Fransa’da ve dünyada sanat ve edebiyatın başarısına katkıda bulunanları ödüllendirdiğini söyledi.

Laurent Bili, konuşmasında Elif Şafak’a, ’’Bu kişisel kozmopolit güzergah, sufilik ve Osmanlı kültürü ile içiçe geçmiş gayretli ve hümanist eğitim, hiç kuşkusuz edebi eserlerinizi derinden etkiledi. İlk romanlarınız bunu ortaya koyuyor’’ diye seslendi.

Bili, konuşmasının ardından fikir özgürlüğü hizmetindeki entelektüel çalışması, kültürlerarası diyaloğa ve insan haklarına yaptığı katkılardan dolayı Fransa Cumhuriyeti Kültür Bakanı adına ’’Chevalier dans l’Ordre National des Arts et des Lettres/Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’’nı, yazar Elif Şafak’a sundu.

’’Ödül çok kıymetli’’
Elif Şafak da çok özel bir okur kitlesi olduğuna inandığını ifade ederek, okurlarından çok fazla mektup aldığını ve birbirlerinden farklı bakışa sahip bu kişilerin aynı kitapta buluşmasının, bir umut olduğunu söyledi.
Bu ’’çok özel’’ kitleye kapılarını eşit şekilde açtığını ve hiçbir ayrım yapmadığını belirten Şafak, kendisine gelen okur mektuplarından örnekler verdi.

Ödülün çok kıymetli olduğunu ifade eden Şafak, yazarlığın yalnız bir şey olduğunu ancak ödüllerin dış dünyayla bağlantı kurmasını sağladığını ve enerji verdiğini dile getirdi.