Gündem
07 Ağu 2013 09:29 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:20

EKŞİ SÖZLÜK ŞİMDİ YANDI; SAHİBİNE NE KADAR HAPİS İSTENİYOR?

Ekşi Sözlük'ün sahibi ve yazarları hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Sitenin sahibi Sedat Kapanoğlu ile birlikte toplam 40 kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 216/3  maddesine göre ‘halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama’ suçundan şüpheli bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 18 sayfalık iddianamede, sanıklar hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istendi.

Ali Emre Bukağılı isimli bir vatandaşın şikâyeti üzerine Ekşi Sözlük sitesinin sahibi Ekşi Teknoloji ve Bilişim Limited şirketinin ortaklarından Sedat Kapanoğlu hakkında  2010 yılında soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nce yapılan inceleme sonucu sitede dini değerlere ve Peygamber Efendimiz’e yönelik hakaret ve aşağılamaların yer aldığı yazıları kaleme alan rumuzların gerçek kimlikleri tespit edildi. İstanbul Anadolu 32. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki (AİHS) düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen maddelerine atıf yapıldı.

Daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “Otto-Preminger” kararında AİHS’nin düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesindeki hakların uygulanabilmesi için bazı sorumluluklar yüklendiği hatırlatıldı. Karardaki “Bu sorumluluklar arasında başkalarını sebepsiz yere inciten ve insan ilişkilerinin gelişmesine yaramayan, kamusal tartışmaya hiçbir şekilde katkıda bulunmayan davranışlardan kaçınmak gerektiği, bu nedenle meşru amaçla orantılı bir biçimde dinsel açıdan kutsal sayılan nesnelere yönelik gereksiz saldırıları önlemek ve yaptırıma bağlamak gerekli olabilir.” ifadelerine yer verildi.

Bu noktada iddianamede şu değerlendirmede bulunuldu: “TCK 216/3’te korunan hukuki yarar; Allah, din, peygamber, kutsal kitaplar, mezhepler değil, kişilerin bu kavramlara yönelik dini hisleridir. Kuşkusuz kişi bu kavramlarla ilgili düşüncelerini açıklayabilir, eleştirebilir. Ancak bunu yaparken göz önünde tutulması gereken husus başka kişi veya kişilerin dini duygularının incitilmemesidir. Zira kimsenin başkasının kutsal saydığı kavramlara ilişkin saygı duygusunu incitmeye hakkı olamaz.” Sitenin sahibi Sedat Kapanoğlu ile birlikte toplam 40 kişi hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istendi.