Gündem
01 Şub 2022 22:57 Son Güncelleme: 01 Şub 2022 22:58

Ekrem İmamoğlu'ndan Kürtçe müzik çıkışı: "Tartışmaya gerek yok, nokta"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik çalınmasının engellendiği haberi üzerine, açıklama yaptı.

İBB Başkanı, Anadolu Yakası’ndaki su baskınlarını giderecek Kurbağalıdere yaşam vadisi proje alanında incelemeler yaptı, ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

 “İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik çalındığı sırada polis engellemeye çalışıyor.  Buna ilişkin neler söyleyeceksiniz?” sorusuna İBB Başkanı şöyle cevap verdi:

 “Bu ülkede yaşayan her vatandaşımız, herkes kendi dilinde, her yerinde türküsünü de söyler, şiirini de okur, eğlencesini de yapar kardeşim. Bu noktada, benim gördüğüm kadarıyla, emniyetin yaptığı bir açıklama var; ‘Böyle bir kastı asla yoktur’ diye. Ben onu muteber görüyorum. Akılcı görüyorum ve onu muhatap alıyorum. Kişisel hatalar varsa da onunla ilgili soruşturmalar vesaireler açılır, bakılır. Ben, emniyetin açıklamasını muteber görüyorum. Doğru bir açıklamadır. Bu memlekette yaşayan her vatandaşımız, kendi dilinde türküsünü de söyler, şiirini de okur, yazısını da yazar. Nokta. Bunu tartışmaya gerek yok. Yirmi birinci yüzyıldayız.”