Gündem
05 Eki 2019 08:34 Son Güncelleme: 05 Eki 2019 08:39

Ekrem İmamoğlu'ndan Hamidiye Su açıklaması: Yok satıyor!

İmamoğlu, Hamidiye Su ile ilgili 'Satışları arttı. Yok satıyor' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hafta başından bu yana tartışma konusu olan Hamidiye Su boykotu ile ilgili "Hamidiye suyun satışları arttı. Yok satıyor'' dedi.

İmamoğlu, '4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü' kapsamında, İBB Hayvan Aşılama ve Tedavi Ünitesi‘ni ziyaret etti ve çıkışta Hamidiye Su ve Haydarpaşa Garı ihalesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İhaleyle ilgili sadece teknik bilgi aldığını ve 15 gün sonraya ertelendiğini öğrendiğini belirten İmamoğlu, "Basından internet üzerinden yorumları okudum. Elbette her tüzel kişiliğin bu ihaleye iştirak etme hakkı var. Ama en başta söylediğim gibi biz bugün ihaleye girdik, ihaleye kabul edildik. İhaleyi almak için de elimizden gelen çabayı gösterdik. Bunun ikinci aşaması var. İkinci aşamaya 16 milyon insan adına gireceğiz. Pazarlığa dahil olacağız. 16 milyon insan adınada burayı Haydarpaşa olsun, Sirkeci olsun her ikisiyle ilgili de kararlığılımızı göstereceğiz. Diğer arkadaşların kararlılığı ne için ne uğruna bilimem. Büyük Şehir Belediyesi'nin bu ihaleye 'girmesin, giremez' noktasındaki açıklamaları yapan Devlet Demir Yolları Genel Müdürü'nun motivasyonu neydi onu anlamak istiyorum. Bizi neredeyse haifi tehditle 'girmesi yanlıştır, rekabeti bozar' şeklinde tehdit etmesi konusundaki motivasyonunu anlamadım. Bence Ulaştırma Bakanı bunu derhal sorgulamalıdır" dedi.

'TİYOYU KİMDEN ALIYORLAR'

Karşı tarafın, 'İtiraz hakkımızı kullanacağız' dediğini hatırlatılan İmamoğlu, "Biz tüm hukuki süreci 16 milyon insan adına takip ediyor olacağız. Devletin, kamunun en değerli iki noktasının yine kamunun olması için mücadele veriyoruz. İhaleyi aldığımız noktada da İstanbul halkına kültür ve sanat konularında hizmet edecek yerler haline getireceğiz. Diğeri kendi hukuki anlayışıyla itiraz eder, başka şeyler yapar o bizi ilgilendirmiyor. Ne için itiraz edeceklerini de bilmiyorum. Tüyoyu kimlerdan aldı bilmiyorum. Genel Müdürün ifadesinden mi tiyo alıyor onu da bilmiyorum. Biz İstanbul halkı adına o ihaleye gireceğiz" diye konuştu.

'KİRA BEDELİ 10 KATINA ÇIKTI'

'Pazarlık aşamasına geçildi. İhale aşamasında kiralama bedeli 300 bin TL çıktı. Siz girdikten sonra bu bedel 10 katına çıktı' değerlendirmesinin ardından İmamoğlu, "Bedeli ne olursa olsun orası İstanbul halkının.

'HAMİDİYE SU YOK SATIYOR'

İmamoğlu, THY'nin bağlı şirketi Turkish Ground Service'in Hamidiye Su ile olan anlaşmasını sonlandırmasına ilişkin soruya İmamoğlu "Daha önce kutsal saydıkları bu suya bugün yaklaşımlarına gülüyorum" diye yanıt verdi.

"Anlaşmasının sonlanmasıyla ilgili THY sizinle irtibata geçti mi?" sorusunu ise şöyle cevapladı:

"Benimle niye irtibata geçsin ki? Gülüyorum bu hallerine. Sebebini kendileri açıklasın, bu benim işim değil. Ben hergün Hamidiye Su içiyorum, bana gayet iyi geliyor. Bu işe katılan beyinlere şaşırıyorum. Bununla kime yaranıyorlar anlamıyorum. Hamidiye Su'yun satışları arttı. Yok satıyor."