Gündem
06 Kas 2021 12:23 Son Güncelleme: 06 Kas 2021 13:07

Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş aday gösterilecek mi? Kılıçdaroğlu canlı yayında açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karar TV’de Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elif Çakır ve Taha Akyol sunduğu Gündem Özel'in konuğu oldu. “Cumhurbaşkanı adayı nasıl olmalı?” sorusuna Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi:

“Devleti tanıması lazım önce bu çok önemli çünkü alınan kararların nasıl süreçler doğuracağını bilmesi lazım. Yine uzlaşmacı olması lazım. Cumhurbaşkanı adayının bütün siyasi partilerle samimi bir görüşme içinde olması lazım. Bunlar uzlaşmacı kimliğinin olması, liyakati koruması, kurumlara müdahaleyi engellemesi, her kuruşun hesabının vatandaşa verilmesi, bütçenin kaynaklarının nereye ne kadar harcandığının hesabını vermesi... Bu pozisyonda bir kişi olursa huzur sağlanacak, atamalar liyakate göre yapılacak, gençlere güven verecek. Gençler özgürlük istiyor, baskı olmasın istiyor, bu gençler bir siyasi partinin kimliği altında da görünmek istemiyor. Ben karamsar değilim. Ülkenin çözülmeyecek sorunu yok aslında.”

“Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak istiyor” iddiasıyla ilgili ise Kılıçdaroğlu, “Ben Erdoğan'ın beni karşısına göreceği konusunda onun mutlu olacağını sanmıyorum. Onu şu anda en çok rahatsız eden kişi benim. Bu iddialar ittifakı karıştırmak için ortaya atılıyor” ifadelerini kullandı.

"GÖREVLERİNE DEVAM ETMELERİNİ İSTİYORUM"

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adaylığı için belediye başkanlarının gösterilip gösterilmeyeceği konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Belediye başkanları aday gösterilir mi?” sorusuna Kılıçdaroğlu, ”Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Seçildiler önce bir bulundukları kentin güvenini kazansınlar önlerinde bir zaman var” diye cevap verdi.

İşte programdan ilgili bölüm...