Gündem
25 Nis 2019 18:13 Son Güncelleme: 25 Nis 2019 18:15

Ekrem İmamoğlu o kararında geri adım attı!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Teftiş Kurulu’na yeni bir talimat göndererek, denetleme talimatını yürürlükten kaldırdı.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İBB’nin tüm kayıtlarını incelemek üzere, Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile üç uzmanı görevlendirmişti. Bu görevlendirme kapsamında belediyenin elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırma yapılacaktı.

İmamoğlu’nun denetleme kararı AKP’ye yakın medyanın tepkilerine neden olurken, AKP’nin İBB Meclis üyeleri Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı’nın mahkemeye başvurması sonrasında, İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu başvuru üzerine flaş bir karar alarak, yürütmenin durdurulması kararını kabul etti.

Konuyla ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Teftiş Kurulu’na yeni bir talimat göndererek, denetleme talimatını yürürlükten kaldırdı.

Konuyla ilgili İBB’den yapılan açıklamada şöyle:

“Daha önceden 18.04.2019 tarih ve 96514166-903.05-56/64220 sayıl, teftiş kurulu başkanlığımızın inceleme yapmasına ilişkin ihdas edilen yazımız, İBB tarafından incelenmiştir. Her ne kadar hukuki gerekçeleri yerinde bulmasak da mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi ve teftiş kurulu başkanlığımızın, yeniden değerlendirilmesi konusundaki görüşlerine iştirak edilmesine karar verilmiştir. Bu yüzden söz konusu talimat , gerekçeleri  ile ihdas edildiği tarihten itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır.


Bahse konu hususların yeniden değerlendirilmesinin akabinde gerek görülmesi halinde idari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen içeriğe ilişkin çerçeve ve teftiş kurulu başkanlığımız tarafından belirlenen içeriğe ilişkin çerçeve dikkate alınarak, yeni bir işlem tesisi düşünülebilecektir.”