Gündem
07 Ağu 2015 10:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:47

Economist'ten analiz: Erken seçim AKP'ye istediğini vermeyebilir!

Economist, "Türkiye'nin kavgacı siyaseti: İki cephede savaş" başlıklı makalesinde ülkedeki erken seçim senaryolarını ve terör operasyonlarını değerlendirdi

İngiliz dergi Economist’in “İki cephe” olarak kasttetiği durum, ‘geçici hükümetin hem yurt içindeki ve hem de dışarıdaki Kürtlere düzenlediği saldırıları’ oldu.

HDP, AKP’NİN ÇOĞUNLUK KAZANMASINI ENGELLEDİ

Yazı Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Haziran ayındaki genel seçimde yüzde 13 oy alarak, AKP’nin mecliste çoğunluğu kazanmasını engellediğini hatırlatarak başlıyor ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile HDP arasındaki “dokunulmazlık” tartışmasına değiniyor.

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMALARI

Erdoğan’ın ‘terör bağlantısı olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması’ çağrısının ardından, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe verdiğini belirten Economist, “HDP bu hamleyle saklayacak birşeyi olmadığını göstermek istedi” yorumunu yapıyor. Ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Hiçbir zaman şiddet, terör ve ırkçılığı desteklemedik. Baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğiz” sözlerine yer veriliyor.

ERDOĞAN, TÜRKİYE KÜRTLERİNİ MARJİNALLEŞTİRMEK İSTİYOR

Dergi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dokunulmazlıkların kaldırılması talebini ise “Türkiye’nin Kürtlerini marjinalleştirerek siyasi üstünlük kazanma stratejisinin bir parçası” olarak yorumluyor.

IŞİD’E YÖNELİK HAVA BOMBARDIMANI KILIFTI

Yazı şöyle devam ediyor: “Geçen ay Türkiye üslerini koalisyon uçaklarına açıp IŞİD’ı bombalamaya başladığında, Batılı müttefikler Erdoğan’ın sonunda IŞİD tehdidinin ağırlığını kavradığını umut etmişti. Ancak Erdoğan IŞİD bombardımanlarını, Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine çok daha ağır saldırılar yapmak için bir kılıf olarak kullandı.”

PKK’NIN SALDIRILARI ERDOĞAN’A KOZ VERİYOR

İki yıl önce Kürtlerle başlatılan barış müzakerelerinin sona erdiği, yüzlerce Kürt’ün tutuklandığı, PKK’nın da Türk polis ve askerlere yönelik saldırılarına yeniden başladığı belirtildikten sonra, dergi şu çıkarımda bulunuyor: “PKK’nın bu saldırıları Erdoğan’ın eline koz veriyor ve birçok kişi, ılımlı HDP’lileri zayıflatmak için çatışmanın artırıldığını düşünüyor”.

“Erdoğan’ın amacı AKP’nin iktidara tutunması” diyen Economist, geçici AKP hükümetinin koalisyon kurmaya da hevesli görünmediğini belirtiyor.

ERKEN SEÇİM AK PARTİ’YE İSTEDİĞİ SONUCU VERMEYEBİLİR

Dergi erken seçime gidilmesi halinde, AKP’nin yeniden çoğunluğu kazanma planlarının tutmayabileceği görüşünde: “Haziran’daki seçimde, AKP’nin sert tonundan rahatsız olan muhafazakar Kürtlerin oyları AKP’den HDP’ye kaydı. Şiddeti artırmak, sadece ve sadece Güneydoğu’daki bu eğilimin daha da güçlenmesine neden olur. AKP Kürt karşıtı duygudan da istifade ederek oylarını artırmayı ümit ediyor olabilir.”

ERDOĞAN’IN STRATEJİSİ, KÜRT MESELESİNİ SENELERCE GERİYE GÖTÜRDÜ

Görüşüne yer verilen Batılı bir diplomat ‘Erdoğan’ın bir zamanlar Kürt cephesinde mucizeler yaratabilecek bir pozisyonda olduğunu’ söylüyor, ancak dergiye göre “Erdoğan’ın siyasi üstünlük peşinden koşması, Türkiye’nin Kürtleriyle anlaşmaya doğru giden ilerlemesini senelerce geri götürdü”.

BATI, TÜRKİYE ELEŞTİRİLERİNDE DİKKATLİ DAVRANIYOR

Yazıda Batı’nın yine de Türkiye’ye eleştirilerinde dikkatli davrandığı ve Türkiye’nin PKK’ya karşı kendini savunma hakkını desteklediği belirtiliyor.

Economist’in makalesi şu satırlarla son buluyor: “Türkiye siyasetindeki bölünme bir zamanlar laik ordu ile İslamcı AKP arasındaydı. Erdoğan’ın Kürtleri ezme kampanyasında orduyu yanına alması, aradaki açıklığın doldurulduğunu gösteriyor. HDP şu an seçmenlerinin şeffaflığı, milliyetçi heveslere tercih etmelerini ummak durumunda.”(BBCTürkçe)