Gündem
22 Mayıs 2021 09:02 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2021 09:07

Ebubekir Sifil şikayet etti! Yılmaz Özdil hakkında hapis istemiyle dava açıldı

Sifil, Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın” dediği Sözcü yazarı Yılmaz Özdil hakkında şikâyette bulundu.

Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Ebubekir Sifil, Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın” dediği Sözcü yazarı Yılmaz Özdil hakkında şikâyette bulundu. Sifil, söz konusu ifadesine karşın “Yobazın Tehdidi” başlıklı bir yazı kaleme alan Özdil’in kendisine ‘alenen hakaret' ettiğini ileri sürdü. Özdil’e 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sifil'in söz konusu tepki çeken sözleri fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmiş ve takipsizlik kararı verilmişti.

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede eleştiri sınırlarının aşıldığı bu suretle “Yobazın Tehdidi” başlıklı yazısında müştekiye yönelik zincirleme şekilde basın-yayın yoluyla alenen hakaret eyleminde bulunduğu” ifadelerine yer verildi. İddianamede Yılmaz Özdil'e, “basın-yayın hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 ay arasında bir hapis cezası verilmesi talep edildi.

Özdil: ‘Şuursuz' ve ‘yobaz' kelimelerini sözlük anlamları ile ve eleştiri mahiyetinde kullandım
Yazdıklarının eleştiri mahiyetinde olduğunu belirten Özdil ise, “Müşteki hem beni tehdit eder nitelikte hem de şirk koşar vaziyette ‘cesetlerimizin camiye alınmaması gerektiğini' beyan etmişti. Ben ‘şuursuz' ve ‘yobaz' kelimelerini sözlük anlamları ile ve eleştiri mahiyetinde kullandım. Bu sözcüklerin hakaret içerir bir yanı bulunmayıp bir fikre körü körüne bağlanma konusunu anlatmak için kullandım” dedi.

AVUKAT: YARGI SİSTEMİNDEKİ ADALETSİZLİK ARTIK GÜN YÜZÜNE ÇIKMIŞTIR

Yılmaz Özdil hakkında hazırlanan iddianamenin haksız ve dayanaksız olduğunu belirten Avukat İsmail Yılmaz, “Özdil'in cevap hakkını kullanarak bu tehditlere karşı kaleme aldığı yazısının ceza davasına konu edilmesi düşündürücüdür. Zira, bu olayın başlangıcı Yılmaz Özdil aleyhinde yapılan paylaşımdır. Yargı sistemindeki adaletsizlik artık gün yüzüne çıkmıştır. Muhaliflere uygulanan hukuk ile diğer kişilere uygulanan hukuk arasındaki uçurum, ne yazık ki giderek de artmaktadır” dedi.