Gündem
26 Mar 2021 16:03 Son Güncelleme: 26 Mar 2021 16:05

Dünyaca ünlü otomotiv markası Türkiye’yi terk ediyor

Otomotiv devi Honda Türkiye’deki üretim tesisini devrediyor. Honda Türkiye'den yapılan açıklamada, tesisin HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye’deki üretimini durdurduğunu açıklayan otomotiv devi Honda, Gebze’deki üretim tesislerini devredeceğini açıkladı. Açıklamada devrin Eylül 2021’de tamamlanacağı belirtildi.

Honda Türkiye tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir.

1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile hizmet sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye A.Ş., etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir."

 Honda, 2021 yılında mevcut Civic Sedan modelinin üretiminin tamamlanmasını takiben Türkiye'deki otomobil üretim operasyonunu sonlandırma kararı aldığını daha önce duyurmuştu.

Açıklamada, söz konusu kararın, küresel otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon alanında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak uygun üretim kapasitesinin sağlanması gerekliliği nedeniyle alındığı belirtilmişti.