Teknoloji
06 Haz 2023 00:13 Son Güncelleme: 06 Haz 2023 00:16

Dünyaca ünlü kripto borsa platformunda deprem! ABD'den Binance'e ve kurucusu Zhao'ya dava!

Kripto para piyasaları arasında en prestijli platform olan Binance'e ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), tarafından dava açıldı. Öte yandan Binance'in kurucusu Changpeng Zhao'ya da 13 farklı suçlamayla dava açıldı.

SEC, ABD federal mahkemesinde Pazartesi günü açılan bir davada, Binance’in diğer ihlallerin yanı sıra ticaret kontrollerini yanlış beyan ettiğini ve kayıtsız menkul kıymet satarak yatırımcı koruma kurallarını çiğnediğini iddia etti.

Zhao ve Binance'in, Binance.US platformunun operasyonlarını perde arkasından gizlice kontrol ettiği savunulan açıklamada, SEC'in ayrıca, Binance'in milyarlarca doları müşteri fonlarıyla karıştırdığı ve bunları gizlice Binance'in kurucusu Zhao tarafından kontrol edilen Merit Peak Limited adlı ayrı şirkete gönderdiği ileri sürüldü.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, "On üç suçlama aracılığıyla, Zhao ve Binance kuruluşlarının çıkar çatışması, açıklama yapmama ve yasayı hesaplı bir şekilde ihlal ettiğini iddia ediyoruz. Halk, zor kazandığı varlıklarını bu platformlara veya yasa dışı platformlara yatırmaktan kaçınmalıdır.” ifadelerini kullandı

Binance, şirket olarak konu hakkında yorum yapmazken, Binance kurucusu ve CEO’su Zhao Twitter'dan yaptığı açıklamada, ekibinin söz konusu şikâyeti inceleyeceğini söyledi.