Televizyon
12 Şub 2020 10:12 Son Güncelleme: 12 Şub 2020 10:17

Dünya futboluna Netflix tehdidi

Dünyada futbolun öncülüğünü üstlenen, seyir zevki ve gelirler bakımından da açık ara en önde yer alan İngiltere Premier Lig, ‘PremFlix’ adını verdiği yeni bir yayın sistemine gündemine aldı. Söz konusu sistemle futbolda, yayıncı kuruluşların aradan çıkarıldığı yeni bir devrin ilk adımları atılacak.

Google Haberlere Abone ol

Futbolun beşiği İngiltere Premier Ligi, ‘PremFlix’ adını verdiği yeni bir yayın sistemine gündemine aldı.

NETFLIX BENZERİ

PremIer Lig CEO’su Richard Masters, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Netflix benzeri bir sistemle maçları yayınlamak istediklerini ve aradaki yayıncı kuruluşları devreden çıkarmak istediklerini söyledi. Planlanan yeni yayıncılık döneminde kulüpler doğrudan bu platform üzerinden gelir elde edecek ve izlenme oranlarına göre bir dağıtım şekli olacak.

PİLOT UYGULAMA 2023'TE

BU sayede Premier Lig kulüpleri daha fazla izlenme ve bilinirlik avantajından faydalanırken seyirciler de daha uygun fiyatlarla maçları izleme şansına sahip olacak. Uygulamaya pilot birkaç ülkeyle başlanacak ve sisteme 2023 yılı başlarında geçilecek.

ÜÇ FARKLI YERE PARA ÖDENİYOR

Şu anda İngiltere’de Premier Lig maçlarını izlemek isteyenlerin Sky, BT Sport ve Amazon Prime’a abone olması gerekiyor. Üçünün toplam ücreti yıllık 912 sterlin (yaklaşık 7 bin 300 TL). Bu da ayda 76 sterlin (608 TL) gibi bir rakam ediyor.

3 MİLYAR STERLİN

Hürriyet'ten Koray Durkal'ın haberine göre, PremIer Lig yurt içi yayın haklarından 1,6 milyar, yurt dışı yayın haklarından ise 1,4 milyar sterlin kazanıyor. Sadece bir yılda toplam 3 milyar sterlin kazanan Premier Lig, bu sisteme geçmesi halinde izleyicilerden aylık 10 sterlin (80 TL) gibi bir rakam talep etse bile kazancını 8’e katlayarak bu rakamı 24 milyar sterline çıkarabilecek.

Dolayısıyla 2023’ten itibaren Türkiye’de de Premier Lig maçları Netflix tarzı bir şirket tarafından yayınlanacak. Düşük fiyata en yüksek kalitede futbol yayını vaadeden bu şirket, kısır iç çekişmelerle birbirlerini baltalayan kulüplerimiz için yeni bir tehdit olacak.

BELÇİKA VE HOLLANDA LİGLERİ BİRLEŞMEYE HAZIRLANIYOR

“Oyun her geçen gün değişiyor ve bu gerçeği görmezden gelmemiz mümkün değil. Er ya da geç, pazar günleri Liverpool-Barcelona, Real Madrid-Manchester City arasında oynanan Avrupa Süper Ligi maçları olacak.”

Bu sözler şimdilerde Hollanda ve Belçika Liglerinin birleşmesi için çalışmalarda bulunan Club Brugge CEO’su Bart Verhaeghe’ye ait. Deloitte tarafından yapılan araştırmaya göre hem Hollanda hem de Belçika üst ligleri şu anda televizyon yayınlarından yılda yaklaşık 80 milyon Euro kazanıyor. Kurulacak 18 takımlı (10 Hollanda, 8 Belçika) yeni ligle bu rakam 400 milyon Euro’ya çıkacak.

DEV KULÜPLERDEN DESTEK

Bu çalışmaya Belçika’dan Gent, Club Brugge, Genk, Anderlecht, Standart Liege, Hollanda’dan Ajax, AZ Alkmaar, Utrecht, Feyenoord, PSV Eindhoven ve Vitesse gibi önemli kulüpler destek veriyor.

PREMiER LİG İZLEYENLER AYLIK NE ÖDÜYOR?

SKY: 44 sterlin (352 TL)

BT SPORT: 25 sterlin (200 TL)

AMAZON: 7 sterlin (56 TL) 

TOPLAM: 76 sterlin (608 TL)

Digitürk: Ortalama 130 TL