Gündem
15 Mar 2020 09:07 Son Güncelleme: 15 Mar 2020 09:10

Dünya evden çalışmaya başladı

Pek çok firma Koronavirüs nedeniyle çalışanlarını eve gönderiyor

Dünya evden çalışmaya başladı

Dünya Koronavirüs'ün etkilerini azaltmak için sınırları kapatıyor, uçuşları azaltıyor, mümkün olduğunca farklı ülkelerin vatandaşları ile teması en aza indirmeye çalışıyor.

Dünya çapında faaliyet gösteren şirketler ardı ardına evden çalışma kararı alırken, bazıları mağazalarını kapatarak virüsten korunmaya çalışıyor.

Hürriyet'in haberine göre; Amazon, Linkedin, Microsoft ve Google şubat sonunda Seattle’daki personellerine ofise gelmemeleri tavsiyesinde bulunurken, Airbnb, Hitachi, Chevron, Salesforce ve Spotify evden çalışmaya geçen diğer firmalar arasında yer alıyor.

Bu ay başında çalışanlarına evden çalışın çağrısı yapan Twitter da, çarşamba günü dünya çapındaki tüm personeli için bunu zorunlu hale getirdi.

İngiltere’den ABD’ye, Japonya’dan Güney Kore’ye dünya çapında pekçok firma salgın korkusuyla personellerine evden çalışmalarını söyledi. 

APPLE ÇİN DIŞINDA MAĞAZALARINI KAPATTI

Koronavirüse karşı önlem alan şirketler arasında Apple da yer aldı. Apple, 27 Mart’a kadar Çin dışındaki Türkiye dahil tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Apple’ın Çin dışında, 270’i ABD’de olmak üzere yaklaşık 460 mağazası bulunuyor. Şirketten yapılan açıklamada, bu adımın gelirlere etkisinden bahsedilmedi. Apple’ın İstanbul’da da 2 mağazası bulunuyor.