Gündem
07 Eyl 2010 19:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:36

DÜNYA DİKEN ÜZERİNDE! TOPLU HALDE KURAN-I KERİM YAKMAYA HAZIRLANIYORLAR!

Bir ABD'li 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde toplu Kuran-ı Kerim yakma eylemi düzenlemeyi planladığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Terry Jones adlı bir bir kilise pastörü 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde toplu Kuran-ı Kerim yakma eylemi düzenlemeyi planladığını açıkladı.

Plan tepkilere yol açarken, Afganistan'daki uluslararası gücün komutanı General Patreaus, kilisenin planını yaşama geçirmesi durumunda Afganistan'daki Amerikan askerlerinin hayatının tehlikede olacağı uyarısında bulundu.

Petraeus, eylemin yalnızca Kabil'de değil dünyanın her tarafında sorun yaratacağını vurguladı.

Kabil'deki ABD Büyükelçiliği de, Hıristiyanlığın herhangi bir mezhebine bağlı olmayan Dowe World Outreach Centre adlı merkezin planını kınayan bir açıklama yaptı.

Kabil'de ise yüzlerce Afgan planı protesto etti.

General Petraeus, ''eylemin hem askerleri hem de genel olarak kendi çabalarını tehlikeye atacağını'' belirten bir açıklama yaptı. Amerikalı general açıklamasında ayrıca, ''İşte Taliban'ın kullandığı ve ciddi sorunlara neden olan eylemler kesinlikle bunlardır'' görüşünü dile getirdi.

Petreaus, ''Yalnızca burada değil, ama dünyanın heryerinde İslam toplumuyla diyalog halindeyiz'' dedi.

Afganistan'daki NATO eğitim misyonunun komutanı General William Caldwell de CNN'e yaptığı açıklamada, ''Bu müslümanların kutsal kitabı. Dolayıosıyla birileri de bu kutsal kitabı patçalayacaklarını ya da kutsal gördükleri bir şeyi aşağılayacaklarını söylediğinde de büyük tartışmaları tetikliyor ve insanlar arasında da kaygı yaratıyor'' dedi.

General Caldwell, ''Bu eylemin buradaki askerlerimizin güvenliğini tehlikeye atacağını düşünüyoruz'' dedi.

Pazartesi günü Kabil'de düzenlenen protesto gösterisinde toplanan yaklaşık 500 kişi, ''Yaşasın İslam, Amerika'ya ölüm'' sloganlarıyla Kuran yakma planlarını protesto etmişti.

Kuran'ı Kerim yakma planını yapan Terry Jones'un lideri olduğu kilise daha önce adı pek duyulmamış 50 üyesi olan bir grup.

Florida eyaletinde bulunan grubun internet sitesinde İslamı ''şiddet içeren ve baskıcı'' olarak niteliyor.

Plan geçen haftasonu Endonezya'da da protesto gösterilerine neden olmuştu.

2005 yılında Amerikalı sorgucuların Guantanamo Körfezi'nde Kuran-ı Kerim'i tuvalete attıkları iddiası Afganistan'da insanların hayatını kaybettiği gösterilere yol açmıştı.

ETİKETLER
#kuran-ı kerim