Gündem
06 Ağu 2013 02:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:19

DÜNYA BASINI ERGENEKON KARARLARINI BÖYLE GÖRDÜ!

Dünyanın önde gelen yayın kuruluşları Ergenekon davası kararlarını flaş haber olarak duyurdu.

Dünyanın önde gelen yayın kuruluşları Ergenekon davası kararlarını flaş haber olarak geçerken, özellikle eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’nun müebbet hapis cezasına geniş yer verdi.
 
Reuters, dava ile ilgili kararın açıklanması ardından “Eski Genelkurmay başkanınında bulunduğu 300 kişi hakkında Erdoğan hükümetine karşı darbe planı yapmaktan hapis cezaları verildi” derken davanın görüldüğü Silivri’ye girişin yasaklandığını ve güvenlik güçleriyle davayı izlemek isteyenler arasında olay çıktığını belirtti.
 
BBC, Ergenekon davası kararlarını internet sayfasında birinci haber olarak verdi. 5 yıl süren dava sonucu askerlerin, politikacıların ve gazeteciler le beraber Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’nun hükümeti devirme planı nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırıldığına yer verdi.
 
Uluslararası haber ajansı AP de, Ergenekon kararlarını abonelerine “flaş” haber olarak duyurdu. Haberde, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un darbe planı yapma suçundan ömür boyu hapis cezası aldığı belirtildi.Independent ise 300 hüküm kararı çıkan ‘derin devlet’in darbe planı yapmakla yargılandığı davada 17 müebbet hapis cezası çıktığını aktardı.
 
İngiliz Guardian gazetesi de, internet sayfasında verdiği haberde, Türkiye’de Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirmeye çalışmak suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.
 
CNN, internet sitesinde davayı flaş haber olarak duyurdu ve ‘Türkiye’de Ergenekon davası sonucu Eski Genelkurmay Başkanı müebbet hapis cezasına çarptırıldı’ dedi.
 
Almanya’nın saygın haber dergilerinden Der Spiegel, Ergenekon davası kararlarını internet sayfasında, “Mahkemeden eski genelkurmay başkanına ömür boyu hapis” başlığıyla verdi. Der Spiegel, Türkiye’de asrın davası olarak nitelendirilen ve çok tartışılan Ergenekon davasında kararların açıklandığını belirtti.
 
İsrail gazetesi Haaretz de internet sayfasında Ergenekon davası kararını birinci haber olarak verdi. “Türk mahkemesi, Erdoğan’a darbe girişiminden eski genelkurmay başkanına müebbet verdi” başlığıyla yayınlanan haberde, asker, siyasetçi, akademisyen ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 300 sanığın, Türk hükümetine darbe girişi bulunmakla suçlandığı belirtildi.
 
Fransızların saygın gazetesi Le Monde “Ergenekon davası: Eski Genelkurmay Başkanı müebbete mahkum oldu” başlığını kullanırken, Le Figaro ise “12 darbeciye ömür boyu” dedi.Resmi İtar-Tass ajansı da karar ile ilgili gelişmeleri aktararak, Ergenekon davasının 2007 yılında başladığını hatırlattı.
 
Almanya’nın en yüksek trajlı gazetesi Bild internet sayfasında, Ergenekon davası kararlarına yer verdi. Haberde, 275 sanıklı Ergenekon davasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirmekle suçlanan üst düzey asker ve muhaliflerin ağır hapis cezalarına çarptırıldığı belirtildi. 21 sanığın ise, Ergenekon davasından beraat ettiği ifade edildi