Gündem
21 Eki 2021 16:39 Son Güncelleme: 21 Eki 2021 16:52

Duayen savaş muhabiri Lütfi Akdoğan hayatını kaybetti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı Sahibi, kıdemli gazetecilerimizden Lütfi Akdoğan 21 Ekim 2021 Perşembe günü vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Lütfi Akdoğan’ın vefatının ardından bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı: 

“Uzun bir süre mesleğimize savaş muhabiri ve Ortadoğu uzmanı olarak hizmet veren Lütfi Akdoğan’ı kaybettik. Ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.” 

Lütfi Akdoğan’ın cenazesi 22 Ekim 2021 Cuma günü saat 14.30’da Zincirlikuyu Cami’sinden alınarak Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 

LÜTFÜ AKDOĞAN KİMDİR?
24 Temmuz 1930’da Antakya’da doğan Lütfü Akdoğan, ilkokulu Fransızca ve Arapça okuyarak bitirdi. Öğrenim hayatını devam ederken 1950’de mesleğe polis-adliye muhabiri olarak başladı.

Sırasıyla Yeni Sabah, Tercüman, Akşam ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. Ardından Kasım Gülek ile Tanin gazetesini çıkartan Akdoğan , aynı dönemde 1965–1969 yılları arası Adalet Partisi Konya Milletvekilliği yaptı. Parlamento’da bulunduğu dönemde Dışişleri Komisyonu ile Basın ve Turizm Komisyonu üyelikleri görevlerinde bulundu. 1967 ile 1973 yıllarında Arap-İsrail Savaşları’nda harp muhabirliği yaptı. Akdoğan ayrıca Hürriyet gazetesinde yayımlanan Saddam Hüseyin röportajını yaptı. 

“Amine Hatun”, “Sara-İmparatorluğu Yıkan Kadın”, “İmam-ı Azam Ebu Hanife” yayınlanan kitaplarından bazılarıdır. Basın Şeref Kartı sahibi olan Akdoğan evli, dört çocuk babasıydı.