Gündem
12 Şub 2014 15:56 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:56

Duayen gazeteci hayatını kaybetti!

Türk basınının önemli isimlerinden biri daha bugün aramızdan ayrıldı.

Türk basının önemli isimlerinden olan Remzi Erkürem geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi. Erkürem'in cenazesi yarın Zincirlikuyu Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığında defnedilecek.

Duayen gazeteci Remzi Erkürem, geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Remzi Erkürem'in ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli Üyemiz, Basın Şeref Kartı sahibi, Remzi Erkürem'i sevgi ve saygıyla anarken ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.

REMZİ ERKÜREM KİMDİR?

1923 doğumlu basın şeref kartı sahibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Remzi Erkürem geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Edremit Körfez Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Op. Dr. Hüsammettin Bulut'un yoğun ve titiz bakımına rağmen bugün hayatını kaybetti.

1957 yılında Ulus Gazetecilik A.Ş'de gazeteciliğe başlayan Remzi Erkürem, Ulus Gazetesi Müessesesi Müdürlüğü, dönemin CHP Ulusal Basın Evi Müdürlüğünü yaptı ve Yeni İstanbul Gazetesi'nde çalıştı.

1968 yılında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreterliğine başlayan Erkürem, 22 yıl süreyle genel sekreterliği sürdürdü. Türk Basınına 50 yılı aşkın süreyle verdiği değerli katkılar ve seçkin hizmetler nedeniyle Burhan Felek Basın Hizmet ödülü alan Remzi Erkürem emekliliğinde yerleştiği Altınoluk'ta M.Ö. 7'inci yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Antantros Antik Kentinin gün ışığına çıkarılması ve korunması çalışmalarını başlatarak Altınoluk tarihi Antantros Şehrini Kurtarma Koruma ve Yaşatma Derneğini kurdu. Derneğin kurucu ve onursal başkanıydı.