Politika
02 Şub 2023 16:53 Son Güncelleme: 02 Şub 2023 16:57

DSP'den Altılı Masaya sert eleştiri: Atatürk ve laiklik yok, devleti teslim alma metni!

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Altılı Masa'nın açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni hakkında sert açıklamalar yaptı. Metinde Atatürk'e ve laiklik kavramına yer verilmediğini söyleyen Aksakal, metni "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni teslim alma metni" cümlesiyle değerlendirdi. Aksakal, İsveç gerginliği için de dikkat çeken açıklama yaptı.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altılı masa tarafından 30 Ocak'ta tanıtılan Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde yer verilen maddelere yönelik eleştirilerini dile getiren Aksakal, "İçeriği ve kapsamı itibarıyla bu mutabakat metnini incelediğimizde öncelikle Cumhuriyet'in kurucu iradesinin teslim alındığı, olası sonuçları itibarıyla da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni teslim alma metni olduğu açıkça görülmektedir" diye konuştu.

ATATÜRK VE LAİKLİK YOK ELEŞTİRİSİ

Metnin açıklandığı toplantı salonunda, Türk bayrağının ve Atatürk resminin yer bulmadığını belirten Aksakal, bu milli simgeler dışında Atatürk adının sadece üç maddede yer aldığını söyledi.

"Cumhuriyet'in kuruluş ilkelerinin en önemlilerinin başında yer alan 'laiklik' yok, laik kelimesi bile yok. Mesela biz merak ediyoruz, eğitim laik ilkelerle mi yapılacak, yoksa dini referanslarla mı" diyen Aksakal, Türklük ibaresinin de bu metinde olmadığını aktardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik "Haksız yere yatıyor" ifadesini de eleştiren Aksakal, "Bu söylemi, Kürdistan hayalini kuranlara bir mesaj mıdır?" sorusunu yöneltti.

TÜRKİYE'Yİ NATO'DAN ÇIKARMA GAYRETİ

Dış politikada yaşanan gelişmelere de değinen Aksakal, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda imzalanan üçlü mutabakatın şartlarına riayet edilmediğini, bu sürecin de o ülkeler için olumsuz seyredeceğini dile getirdi.

Önder Aksakal, İsveç'in, FETÖ ve PKK/PYD gibi terör örgütlerinin militanlarını Türkiye'ye iade etmeyerek yataklık, İslam dininin mukaddes kitabı Kur'an-ı Kerim'in yakılması olayına da suç ortaklığı yaptığını belirtti.

Aksakal, İsveç ya da Finlandiya'nın NATO üyeliğine konu edilmesinin özünde, Türkiye'yi NATO'dan çıkarma gayretinin işaretinin olduğunu kaydetti.