Dramax'ın başarma şansı var mı? Araplar Netflix fiyatına Türk dizisi izler mi?

Netflix, BluTV, Puhu TV, Mubi, Amazon Prime Video, Exxen, Gain, beIN Connect, Vodafone TV, TV+, CineShort…

Bunlar Türkiye’de mevcut dijital platformlar, gördüğünüz gibi epey çoklar. Puhu TV dışındakiler paralı, birbirlerine benzedikleri ve ayrıldıkları taraflar var. Bir de biz de olmayan ama yolunu gözlediğimiz platformlar var; HBO Max, Disney+ ve Apple+ gibi…

Türkiye’de başlayan ve tutan her şey furyaya dönüşür. Biri Çiğköfteci açıp tutturunca sokak araları çiğköfte dükkanlarıyla dolar, lokmacının teki başarılı olunca ülkede binlerce lokma dükkânı açılır vs. Dijital platform işinde de tam olarak o noktadayız; “fikrim geldi” diyen, elinde de içerik varsa hemen açıyor ama müşteride doygunluk başladı biline… Netflix’in yanına en fazla bir platform daha koyup devam ediyorlar.

Şimdi yeni bir dijital platformun duyurusunu yapacağım. İş modeli olarak yukardakilerin hiçbirine benzemiyor ve hedef müşteri kitlesi Türkler değil. Adı Dramax ve adından da anlaşılacağı üzere, Türk dizilerini yurtdışı seyircisiyle buluşturmayı amaçlıyor. Arkasında Demirören Medya var, o yüzden ben Türk dizisi dediğimde siz Kanal D dizisi anlayın.

Dramax’taki içerikler Arapça ve İspanyolca altyazı seçenekleriyle sunuluyor. Şu an isterseniz, www.dramax.tv/ adresine girip üye olabilirsiniz ama web sitesi sizi Arapça karşılıyor, dil seçeneklerine baktığınızda ise İspanyolcayı görüyorsunuz, Türkçe yok. Lansman öncesi gönderdikleri bültene bakarsak, Dramax’ın Latin Amerika, Orta Doğu, Kuzey Afrika bölgesi, ABD ve Kanada’da tutunma gayreti olacak. Türk dizilerini buradaki TV kanallarına satmak yerine “fabrikadan halka” ulaştıracaklar ama bunun için dijital platform kurmaya gerek yok ki! Zaten dizini Youtube’a yüklüyorsun, koy İngilizce, Arapça ve İspanyolca altyazı seçeneğini Dünyanın her yerinde izlen. “Madem şu kadar dizi arşivim var dur hemen bir platform açıp parayı bulayım” diyerek girişilmiş bir iş gibi duruyor.

Dramax’ın lansmanı henüz yapılmadı, yarın yapılacak, lansman için gazetelerin övücü köşe yazarlarına, influencerlara vs. bir hediye kiti göndermişler. Bu kitler, şunu al da bizi biraz öv kitleri ve eleştiriyi yok edip her şeyi PR’a çeviriyor, yazının patron için değil de seyirci için yazıldığını unutturuyor. Bitmedi gitti!

Devam edelim, Google çeviri ile sitede biraz gezindim. Dramax’ın aylık aboneliği tek ekran için 4.99$, 4 ekran için ise 8.99$... Netflix’teki en pahalı abonelik bedeli 51 TL ve 4K’ya kadar çıkan bir yayın kalitesi var. Dramax 1080p yayın yapacak, içinde sadece Kanal D dizileri var ve aylık bedeli şu anki kur ile 74 TL civarı...

Türkler bu fiyata zaten almaz ama İspanyol Carlos’a Netflix fiyatına içinde Kanal D dizilerinden başka bir şey olmayan bir paket satmak… Bilemedim, riskli iş, tutması zor ayrıca tutsa bile bu ülkelerdeki kanalların Türk dizilerine olan talebini sonlandırabilir ve dizi sektörünün tamamına zarar verebilir. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var ama yol göstermeye devam edeceğim. Dramax’ı, telefonunuza, tabletinize kurmak isterseniz şu linkler işinize yarar.

ios: https://apps.apple.com/pg/app/dramax/id1548482981

android: https://play.google.com/…dramax.android&hl=tr&gl=us

Diyeceğim o ki; Kanal patronları yapımcılarla el ele verip ulusal kanalları dizi TV’ye çevirdiler, Bir halkın seyir zevkini 9-10 yapımcıya emanet ettiler ve içerik giderek yozlaştı. Alternatif arayan seyirci dijital platformlara yöneldi, şimdi aynısını orada yapıyorlar. Dramax bu zihniyetin platformlara yansıması gibi görünüyor.

Sadece Netflix bu eleştirimin dışında kalıyor çünkü dizi çekerse sinema filmi de çekiyor, yayınlıyor. Belgesel, anime, talk show, stand up gösterisi, konser... Hepsi var ve bu yelpazeyi oluşturmadan abonelik satmak zor. BluTV gibi platform izleyicilerini iyi tahlil edip niş içerik üretenler de kazananlardan olacak ama Youtube fenomenleriyle ya da elindeki ulusal kanal dizileriyle yola çıkanların sonu hüsran.

Fiyatlandırma da çok önemli, Gain geçtiğimiz günlerde 21.99tl ile abonelik satacağını açıkladı ancak bu fiyatlandırma ile Gain'in şansı yok. Exxen, Sihirli Annem, Konuşanlar, İşte Bu Benim Masalım ile abone çekiyor ama Gain'in oltasında 10 Bin Adım dışında yem yok.

En yeni yerli dijital platform fikri olan Dramax ise mevcut platformlar arasındaki en kısır fikir gibi duruyor ama gelişimini takip edeceğim. Bakalım nereden nereye gidecek?

MURAT TOLGA ŞEN