Gündem
23 Mar 2021 12:18 Son Güncelleme: 23 Mar 2021 13:08

Döviz tırmandı Yiğit Bulut sahneye çıktı! Spekülatif bir saldırı var!

Uzun zamandır ekranlarda görünmeyen Yiğit Bulut doların ani hareketi nedeniyle canlı yayınlara katılarak yorumda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut "Spekülatif hareket var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Geçmişte ekranlarda yaptığı ekonomiye dair yorumlarla dikkat çeken Yiğit Bulut, doların ani tırmanışıyla birlikte yeniden canlı yayınlarda görülmeye başlandı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut'un 'cepheye sürülmesi' televizyon izleyicilerinin ve ekonomiyi takip edenlerin dikkatinden kaçmadı. 

ARD ARDA 4 KANALDA

Merkez Bankası’ndaki (TCMB) başkan değişimiyle başlayan piyasalardaki hareketlilik sonrası bu sabah televizyon kanallarında Yiğit Bulut değerlendirmelerde bulundu. Yiğit Bulut, sabah saatlerinde art arda haber kanallarının canlı yayınına katıldı. Habertürk, A Haber, CNN Türk, TRT Haber gibi televizyon kanallarının canlı yayınlarına katılan Bulut, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

ÇOK CİDDİ SPEKÜLASYONLAR YAPILIYOR

Habertürk canlı yayınında, Naci Ağbal'ın Merkez Bankası başkanlığı görevinden alınmasının Erdoğan'ın kararı olduğunu söyleyen Yiğit Bulut, "Çok ciddi spekülasyon yapılıyor. Cumhurbaşkanı başdanışmanı sıfatıyla, Merkez Bankası başkanında aldığım son bilgiler doğrultusunda, Merkez Bankası asla olağanüstü bir toplantı yapılmayacak. Serbest piyasa şartları neyi gerektiriyorsa, dünyayla entegre, bankalarla entegre adımlar atılmaya devam edilecek" açıklamasını yaptı.

'KARA PAZARTESİ' TEPKİSİ 

Yiğit Bulut, A Haber canlı yayınında ise "Çünkü inanılmaz bir şekilde spekülasyon yapılıyor. Sabah bakıyorum haberlere eski parti kurmuş bakanlar, siyasetçiler, bazı gazeteciler, kara pazartesi, kara Salı, kara Çarşamba… Yani bu ülke bizim ilk önce onun altını çizerek söyleyeyim. Bu ülkede bir kara pazartesi olursa hiç kimsenin işine yaramaz. İş yerleri, çalışanlar, esnaf sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Bizim gidecek hiçbir yerimiz yok. Bu topraklarda yaşayacağız hep birlikte. Bu tip spekülasyonları yapan arkadaşlar lütfen vicdanen bir oturup düşünsünler" açıklamasını yaptı.

GAZETECİDEN MB BAŞKANI 

CNN Türk canlı yayınına da katılan Bulut, yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na yönelik eleştirilere yanıt verdi. "MB Başkanı için köşe yazarıydı MB başkanı oldu. Gazeteci olmak onurlu bir iştir. Gazeteciden MB başkanı oldu diyorlar, bunu reddediyorum" diyen Bulut, "Şahap Bey'i uzun yıllardır tanırım. 32 yaşında bir bankanın Genel Müdür yardımcısı oldu. Doçent oldu, profesör oldu. Bankacılık konusunda profesördür" ifadelerini kullandı.

2018 yılında dolar 7 TL'yi aştığında ise Yiğit Bulut "Finansal 15 Temmuz" başlıklı bir yazı yazmış ve "Şimdi dövizden TL'ye dönüp Türk sermaye piyasalarına ve TL enstrümanlara sahip çıkma günü. Bu adımı atanların 12-48 ay içinde nasıl bir kazanç elde edeceğini hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

ETİKETLER
#Yiğit Bulut