Ekonomi
29 Nis 2022 14:11 Son Güncelleme: 29 Nis 2022 15:13

"Dolar 10 lira olacak" davasında karar çıktı

“Dolar 10 lira olacak” dedikleri için ‘provoke edici paylaşımlar’ yaptıkları gerekçesiyle, aralarında gazeteci ve ekonomistlerin de olduğu 38 kişinin yargılandığı davada karar çıktı...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) şikayeti üzerine aralarında gazeteci, sanatçı ve ekonomistlerin olduğu 38 sanığın ‘Piyasa dolandırıcılığı’ suçlamasıyla 5’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada karar çıktı.

Mahkeme, aralarında Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ’ın da bulunduğu sanıklar hakkında suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Vedat Gürdal, Şenay Becerikli ve Orhan Kalkan ile sanık avukatları ve şikayetçi BDDK ile SPK avukatları katıldı.

Duruşma savcısı, “Sanıklar hakkında Sermaye Piyasası Kanunu’nun ABD doları fiyatının artacağına yönelik yaptıkları haber ve paylaşımlar nedeniyle dava açılmışsa da yabancı ülke paralarının sermaye piyasası aracı olarak sayılmadığından suçun unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verilmesi yönündeki mütalaasını tekrarladı.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ
Şikayetçi BDDK avukatı Deniz Kubat, ilk olarak sanık Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya’nın tvde yaptıkları haberler nedeniyle haklarında işlem başlatıldığını, sanıklar hakkında “İtibarın zedelenmesi” suçu yönünden değerlendirme yapılarak hüküm kurulması gerektiğini belirtti.

Sanık avukatları ise bilirkişi raporlarında hem piyasa dolandırıcılığı, hem de Bankacılık Kanunu’nda düzenlenen “İtibarın zedelenmesi” suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat verilmesi talebinde bulundular. Sanıklar da beraatlerini talep ettiler. Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle 33 sanık hakkında “Piyasa dolandırıcılığı” suçundan beraat kararı verdi.