Diziye oyuncu dayanmıyor! Arka Sokaklar’da neler oluyor?

Arka Sokaklar oyuncu kadrosundan gelen ayrılık haberleri normal ama beni en çok üzen başrollerin kaşesi değil set ekibinin uğradığı hak ihlalleri.

Arka Sokaklar, televizyon tarihimizin en uzun soluklu işlerinden biri, tam 16 sezondur devam ediyor. Bu diziyi gençken izlemeye başlayanlar şimdi orta yaşlı. Haliyle teknik ekipte ve oyuncu kadrosunda sirkülasyon var.

Bahar Komiser (Merve Oflaz), Zeliş (Zeliha Çoban) ve Tekin (Onur Bay) karakterleri geçtiğimiz sezon dizinden ayrılmıştı. Dizinin 595. Bölümünden beri görmediğimiz Alp Korkmaz da yapıma veda etti.

Öte yandan Arka Sokaklar’ın 600. bölümüne Emel Özcan Alexandra karakteriyle dahil oldu. Dizinin yayınlanacak bölümlerine ise dört yeni oyuncu daha dahil oluyor. Mehmet Pamukçu Avukat Gencer karakteriyle, Hüseyin Erkanlı göçmen Samir karakteriyle, Ararat Mor Kadim karakteriyle, Seçil Buket Akıncı ise resim öğretmeni Serap karakteriyle karşımıza çıkacak.

Bir sürü isim gitti, yerine yeni isimler geldi ama bir de demirbaş kadro var. Dizinin en önemli oyuncusu, Rıza Baba rolüne hayat veren Zafer Ergin ve geçtiğimiz günler de onun da Arka Sokaklar’dan (maddi nedenlerden dolayı) ayrılma kararı aldığı iddia edildi.

Rıza Baba’sız bir Arka Sokaklar olabilir mi? Bana sorarsanız, olamaz, olsa da bir sezonda tükenir. Eğer bir maddi anlaşmalık var ise çözülür ve yapım tarafından gelen bilgiye göre taraflar anlaşmış.

Sosyal medyada köpürtülen “Zafer Ergin ayrılıyor, bir operasyonda yaralanacak, bölümler boyu yüzü sargılı gösterilecek ve hikayesi sonlandırılacak” iddiası Erler Film’in yine sosyal medyada yaptığı açıklama ile boşa çıktı.

Erler Film; “Son zamanlarda bazı medya kaynaklarında ARKA SOKAKLAR dizimizin başladığı günden beri RIZA BABA karakterine hayat veren değerli sanatçımız ZAFER ERGİN’in diziden ayrılacağı ile ilgili çıkan haberler maksatlı ve tamamen uydurmadır.

Değerli oyuncumuz RIZA BABA’MIZ ARKA SOKAKLAR EKİBİNİN başındadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” diye yazınca dizinin hayranlarını rahat nefes aldı.

Fakat insan ister istemez düşünüyor, oyunculuk zor bir meslek, yaratıcılığa açık ve bunu zorlayan bir deneyim. Bir rolü 16 yıl boyunca oynamak nasıl bir duygudur, oyuncunun hevesi nerede biter, nerede bundan sıyrılıp yeni bir karakter yaratmak ister?

Neyse ki dizi sektöründe kafalar rahat, ilk sezonun 3 bölümünden sonra herkes cepten oynamaya (ve cebini doldurmaya) bakıyor. Seyirci de seviyorsa, vur kırbacı senariste, yazsın gitsin. Set 24 saat fabrika gibi çalışsın, gelen gelir, giden gider.

Peki, bu dizinin sırrı ne? Onca pahalı yeni sezon dizisi patır patır dökülürken seyirci Arka Sokaklar’da dolaşmayı neden bu kadar çok seviyor?

Dizinin başarısındaki en büyük pay, aynı zamanda önemli bir sinemacı olan yönetmen Orhan Oğuz’un… Bölümler su gibi akıyor ve olay örgüsünü takip edebilmek için Einstein olmanıza gerek yok.

Dizinin yazı grubu iyi çalışıyor, aksiyon olduğu kadar dram ve mizah var. Arka Sokaklar aynı zamanda bir kamu spotu gibi çalışıyor. Rıza Baba ve ekibi, itin - uğursuzun peşinde koşarken aileleri bilinçlendiriyor. Ekran karşısındaki orta yaş ve üstü izleyicinin çok hoşuna giden bir şey…

Bir sürü polisiye denendi, tutmadı çünkü dizilerimizdeki polis karakterler özenti. San Francisco sokaklarında dolaşıyor gibi çalım atıyor, asla ağızlarından çıkmayacak cümleler kuruyorlar.. Arka Sokaklar “halk işi polisiye” olmayı başarıyor.

Dizide önde yaşanan maceranın arkasında polislerin aile ilişkilerine, aşklarına şahit olabiliyoruz. Bu bölümler ayrı bir dizi olabilecek kadar özenli yazılıyor ve bölüm macerası ile birleştiriliyor. Ortalık aşk üçgenlerinden, entrikadan, zengin eş bularak sınıf atlama çabalarından geçilmiyorken seyirci farklı bir şeyler de izlemek istiyor. Arka Sokaklar, imkânsız aşklardan kaçan izleyici için adeta bir sığınak. Bu haliyle 16 değil 46 sezon devam eder, başrol oyuncuları bu diziden emekli bile olur.

Uzun lafın kısası; Arka Sokaklar oyuncu kadrosundan gelen ayrılık haberleri normal ama beni en çok üzen başrollerin kaşesi değil set ekibinin uğradığı hak ihlalleri. Bu konuda da dizi sancılı bir sezon açılışı yaptı. İddiaya göre set çalışanları, yeni sezonda hiç ödeme alamadıkları gerekçesiyle sete çıkmama kararı aldı. Yapımcıların asıl üzmemesi gerekenler, gece-gündüz demeden çalışan bu insanlar.

Arka Sokaklar’da ne yaşanırsa yaşansın, yapımcılar 16 sezondur bu diziyi yaşatan-izleten emekçileri üzmesin.

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com