Dizi teknesi su alıyor! Özcan Deniz’in tahta çıkışı ertelendi!

Asmalı Konak’tan bu yana, Özcan Deniz’in tutmayan işi neredeyse yok ama onun ismi bile bir projeyi başlatmaya yetmiyor.

Epeydir yazıyorum, dizi teknesi su alıyor ve teknedekilerin ellerindeki kovayla suyu dışarı atması giderek zorlaşıyor. İş öyle bir hale geldi ki en yıldız oyuncular bile dizileri kurtaramaz oldu, en güvenilen isimlerin projeleri bir başka “sonbahara” ertelendi!

Son haber reyting garantili bir isimden geldi. Özcan Deniz, dayısının gerçek öyküsünden kurguladığı Kral adlı yeni dizisiyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyordu. Burak Deniz ve Pınar Deniz'le el sıkışan Özcan Deniz, ATV ile anlaşmıştı.

Ocak ayında sete çıkması beklenen diziyle ilgili senaryo krizi yaşanmış ve hikayesi kanalın isteğiyle 70'lerden günümüze taşınmıştı. Haliyle, ekibin dönem dizisine uygun hazırladıkları  dekorlar, kostümler de çöpe gitti. Senaryosu, oyuncuları ve dekorları değişen diziyle ilgili en sonunda erteleme kararı verildi. Özcan Deniz bu yıl ekranda yok. Kral, eğer çekilebilirse önümüzdeki sonbaharda ekranda olacak. İşin şakasını yapacak olursak; Özcan Deniz’in taç takma töreni ertelendi!

Asmalı Konak’tan bu yana, Özcan Deniz’in tutmayan işi neredeyse yok ama onun ismi bile bir projeyi başlatmaya yetmiyor. Kanallar iyice artan bütçeler ve yıldız oyuncularına rağmen sürünen işler sebebiyle tereddütte. Büyük isimler de 3-4 bölüm sonra ekrandan çekilip imaj sarsmak istemiyor ama hep yazdığım üzre; kimsenin aklına dizi sürelerini kısaltmak ya da “destansı aşk hikayesi” dışında bir şeyler çekerek, yıllardan bu yana aynı hikayeyi izlemekten sıkılmış seyirciyi silkelemek gelmiyor.

Kore’yi Kuruttuk Sıra Meksika’da!

Kore dizilerinin uyarlamalarıyla epey bir idare eden ama o damarı neredeyse kurutan dizi sektörümüz şimdi de Meksika’ya dadandı. İşin komiği onlar da bizim dizilerin uyarlamalarını çekmekle meşgul ama neyi alacaklarını iyi biliyorlar. Onlar bizden Şahsiyet’i alırken biz onlardan Hizmetçiler’i alıyoruz!

Hizmetçiler dizisinden ilk promosyon fotoğrafı paylaşıldı ama adı Hizmetçiler olan bir dizideki bütün karakterleri jet sosyete tadında paylaştıkları bu promosyon fotoğrafının, “hikayeyi falan boşverin, görmediğiniz yeni bir şey yok ama bakın erkeklerimiz-kızlarımız ne kadar güzel” diye bağırdığını düşünüyorum.

Aynı dizinin Meksika versiyonunun promosyon fotoğraflarında ise hizmetçi önlüklü birilerini görmek ve hikaye hakkında fikir edinmek mümkün!

Çok sürpriz bir iş beklemiyorum açıkçası ama kalemi güçlü senarist arkadaşım Makbule Kosif’in de yazım ekibinde yer aldığı Hizmetçiler’in ilk bölümünü merak ediyorum. Yayınlanmasının hemen ardından eleştirisi köşemde yer alacak.

Türk sinemasının geleceğine çocuklar karar veriyor!

Yılın ilk ayı biterken gişeye baktığımızda ara tatilin de etkisiyle ailelerin sinemaya gittiğini görüyoruz ama tatilden çok önce vizyona giren Rafadan Tayfa: Göbeklitepe, 2 milyon 888 bin bilet satarak gişenin tepesinde duruyor. Tuhaf isimli Gamonya da hatırı sayılır seyirciyi salona çekti.

Bir önceki yazımda belirtmemiştim ama olay şu; Cem Yılmaz, yetişkin sinemasına yönelince seyircisini kaybetti. Son Recep İvedik filmi yaş sınırı aldığı için serinin en kötü gişelerinden birini yaptı ve şimdi bakıyoruz ki küçük yaştaki seyircinin beklentisine uygun yapılmış bir iş gişenin tepesine yerleşmiş durumda. Kriz falan derken herkes her yerden tasarruf yapma derdinde ama Türkler çocuklarını üzmeyi sevmiyor. Çocukları düşünen-hedefleyen sinemacılar gişeden mutlu ayrılıyor. Bence yeni bir masal filmi dalgası geliyor, umarım çok tuhaf şeyler izlemeyiz!

Yeni yazılarda görüşmek üzere...

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com / sosyal medya: @murattolga