Dizi sektörü umursamıyor ama… Gönül Dağı olmuş Covid Dağı!

Setlerden gelen virüs pozitif haberleri artık normal karşılanmaya başladı ama tek bir şey dizi lokomotifini yeniden durdurabilir.

Bu yazıyı birkaç gün önce yazmayı planlıyordum ancak ülkenin siyasi gündemi o kadar yoğun ki, kısmet bugüneymiş. Ben de sizler gibi medyadaki gelişmeleri Medyaradar’dan takip ediyorum. Editörlerimiz paylaştıkça okuyoruz, dizi setleri covid-19 virüsünün en sevdiği yerler olmaya başladı.

Her gün bir dizi setinden haber geliyor, ya oyunculardan ya da teknik ekipten birinin testi pozitif çıkıyor ama setler durmuyor çünkü seyirci sevdiği dizinin yeni bölümünü talep ediyor. Dizi sektörü, pandeminin başındaki reflekslere sahip değil. Duran dizilerin yeniden başlayamadığını da gördüler ve hiçbir şey olmamış gibi davranmayı tercih ediyorlar.

Ama bazen iş öyle bir hale geliyor ki istersen ara verme! Covid19’ün en sevdiği dizi seti TRT1’de yayınlanan ve Eskişehir'de çekilen Gönül Dağı’nınki oldu. Bu setten gelen haberler sektörde şok etkisi yarattı.

Köprü Film imzalı dizinin setinde başrol oyuncusu Gülsüm Ali İlhan'ın korona virüse yakalanmasının ardından tüm ekibe test yapıldı. Oyunculardan Ali Düşenkalkar'ın da test sonucu pozitif çıktı. Ayrıca 38 set çalışanının da korona virüse yakalandığı ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine hemen çekimlere ara verildi.

Gönül Dağı’nın sete ara verilmeden önce çekilmiş-kurgulanmış olan yeni bölümü 14 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00’de yayınlanacak ama sonrası bilinmez. Bu aşırı rekabetçi ortamda kimse bir haftadan fazla ara vermek istemiyor çünkü seyirci sadakatsiz, hemen başka bir diziye kaçıyor. Pandemi molası veren tüm diziler seyirci kaybetti, en iddialıları bile final yapmak zorunda kaldı.

Öte yandan, salgının çapı o kadar genişledi ki Hekimoğlu dizisinde Ateş Hekimoğlu karakterini canlandıran, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kamu spotu videolarında rol alan Timuçin Esen de korona virüse yakalandı. Hekimoğlu’nun da çekimlerine bir hafta ara verildi, bu süre biraz daha uzayabilir ama setin komple iptal edilmesi gibi bir durum yok. Bu hiç kimsenin işine gelmiyor.

Coronavirüs salgını yayılmaya devam ederken eskisi kadar ürkmüyoruz sanki. Bundan çok daha azının yaşandığı günlerde hayat neredeyse tamamen durmuş, tüm dizi setleri aylarca paydos demişti ama şimdi “kalan sağlar bizimdir” düsturuyla yola devam ediliyor. Seyirciden bir tepki yok, sektör insanları da suskun. Birkaç ayda geçer gider sanıyorduk, öyle olmadı ve el mecbur herkes yeniden ekmeğinin peşine düştü.

Setlerden gelen virüs pozitif haberleri artık normal karşılanmaya başladı ama tek bir şey dizi lokomotifini yeniden durdurabilir. Sevilen başrol oyuncularından birine bir şey olması durumunda tüm setler duracaktır. Öyle bir şeyin olmaması için dua edelim.

Görüyoruz ki kimse bundan kaçamıyor, virüs ekranda izlediklerimizi de hasta edecek, bazısının hayatını kaybetmesine bile yol açacak ama artık bunlar da normal haber. Yeşilçam'da garson rolleriyle tanınan ve 150'nin üzerinde filmde rol alan Orhan Çoban, Samatya'da bulunan İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık bir haftadır tedavi gördükten sonra vefat etti. Kimin umurunda?

Artık hepimizin tek bir endişesi var, virüs bize de bulaşırsa şayet kısa çöpü çekenlerden olmamak ve hasar almadan yola devam etmeyi ummak. Aşı yetişene kadar direnmemiz lazım. Başarırız umarım. O zamana kadar dizilerle oyalanmaya ve yeni bölümü izlerken, “bu da coronaydı, iyileşmiş demek” diye söylenmeye devam.

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com