Dizi oyuncularının dijital göçü başladı!

Yakında Netflix, BluTV ya da Puhu TV’ye iş yapmayan oyuncu kalmayacak gibi bir şey...

Magazin muhabirleri Kıvanç Tatlıtuğ’u sokakta yakalamış, neler yaptığını soruyorlar. O da, “tiyatro yapmak istiyorum, hep gönlümde yatıyor ama şu an dijitale bir iş çekmek için anlaşma kısmındayız” diyor.

Bildiğiniz gibi, sektör insanlarının “dijital” dediği şey, internet üzerinden yayın yapan platformlar. BluTV rüya bir bir cast oluşturarak Masum dizisini çekti ve bu iş için ortaya hem sıkı bir reçete koydu hem de diğer oyuncuların dikkatini bu tarafa çekmeyi başardı.

Oyuncu olsam ben de artık ulusal kanallardan umudumu keser dijital platformlara iş yapmanın yollarını arardım. Artık en isimli oyuncunun bile ulusal kanaldaki işi tehlikede, Kıvanç Tatlıtuğ’un zaten bu konuda sütten dili yandı. Onun üstüne kurulup muhteşem bir çöküş destanına dönüşen Kurt Seyit belası sonraki projelerde de peşini bırakmadı. Oysa ki eski rol arkadaşı Beren Saat, Atiye’den bölüm başına 200 bin TL aldı üstelik reytingi düşüktü-büyüktü kabusları görmeden. Temiz iş!

Kıvanç Tatlıtuğ sanırım Ay Yapım’ın, Netflix’e çekeceği bir işte karşımıza çıkacak. Anlaşma falan diyorlar ama kaşeyi konuşuyorlardır, olur o iş. Netflix, bu kadar büyük bir ismi üzmez. Ulusal kanallarda şişen, dijital platformlarda da başka bir seviyeye çıkan başrol ücretleri sektörün ilerideki en büyük karın ağrısı olacak çünkü onların aldığı her fazla lira yapımdaki başka bir yerlerden kısılıyor. Bunun en acı tecrübesi herhangi bir güvenlik ve sağlık önleminin alınmadığı Atiye setinde yaşandı ve ölümle sonuçlandı. Umarım akıllanmışlardır.

Yakında Netflix, BluTV ya da Puhu TV’ye iş yapmayan oyuncu kalmayacak gibi bir şey. Kenan İmirzalıoğlu da Mehmed: Bir Cihan Fatihi projesinden sonra küstüğü dizi setlerine Alef adlı polisiye ile dönüyor. FX ve BluTV ortaklığı olan proje şimdiden ilgi çekti ve yazdığım gibi; reyting kaygısından, süre belasından uzak bu işler ismini tehlikeye atmak istemeyen oyuncular için bir sığınak görevi üstleniyor.

Bu eğilimin artarak devam edeceğini ve ulusal kanalların isimsiz oyuncularla çekilen günlük dizilere yapışacak kadar dara düşeceğini öngörüyorum. Yaratıcı ekipler dijital platformlara iş yapmak konusunda çok daha önyargısız. Emin Alper gibi ödüllü bir bağımsız sinemacıyı, Kanal D ya da Star’a dizi çekmesi için asla ikna edemezdiniz ama Seren Yüce ve Masum reçeteyi sağlam koydu.

Masum’un tek etkisi bu değil. Ulusal kanallar entrikalı ilişki dizilerinden geçilmezken dijtaldeki favori türler polisiye ve gizem... Masum, Yaşamayanlar, Hakan Muhafız, Atiye, Bozkır, Şahsiyet, Dip, Behzat Ç, Alef... Böyle de devam edecek gibi... Umarım, zaman için dizilerin kalitesi düşmez, süreleri artmaz ve hep iyi rejiler, iyi oyunculuklar izleriz.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com /sosyal medya: @murattolga