Gündem
25 Nis 2022 08:44 Son Güncelleme: 25 Nis 2022 08:59

Diyarbakır'da sağlık çalışanlarına saldırı! Sedyeyle barikat yaptılar!

Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde elektrik çarpması nedeniyle vefat eden hastanın yakınları, hastaneye gelerek sağlık çalışanlarına saldırdı. Kalabalık gruptan bir kişi, polisin belinden silahını almaya çalıştı. Ateş alan silahtan çıkan kurşun duvarı deldi. Sağlık çalışanları ise kapı önüne koydukları sedyeyle barikat yaparak saldırıdan kendilerini korumaya çalıştı.

Lice ilçesi Halis Toprak Devlet Hastanesi’nde elektrik çarpması nedeniyle vefat eden ismi öğrenilemeyen hastanın yakınları, iddiaya göre akşam saatlerinde hastaneye gelerek sağlık çalışanlarına saldırdı.

HASTANEDE SİLAH ATEŞ ALDI
Ölen hastanın bir yakını polisin belinden silahını almaya çalıştı. Çıkan arbede sırasında ateş alan tabancadan çıkan mermi duvarı deldi.

 

SEDYEDEN BARİKAT YAPTILAR
Sağlık çalışanları da kapı önüne koydukları sedyelerle kendilerini korumaya çalıştı.

Hastayı getiren ambulansın camları da kırılırken, kimsenin yaralanmadığı olaya karışan bazı hasta yakınları gözaltına alındı.

 

Ölen hasta otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

 

Öte yandan, bazı sendika yöneticileri ile sağlık çalışanları olaya ait fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak duruma tepki gösterdi.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaşanan olayın ardından gece saatlerinde sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Elektrik akımına kapılması sonucu hayatını kaybetmiş olarak Diyarbakır Lice Devlet Hastanesine getirilen bir vatandaşımızın yakınları maalesef şiddete başvurmuştur. Bir kişi, yere yatırıldığı esnada polis memurunun silahını alarak 1 el ateş açmış, kurşun duvara isabet etmiştir. Şahıs Emniyet güçlerince gözaltına alınmış, hastanemizde güvenlik önlemleri artırılmıştır. Lice’deki sağlıkta şiddet olayında yaralanan olmamışsa da olmuş gibi etkilendik. Suça eğilimi olanlara hatırlatıyorum: Bir şiddet olayının failine, geçen ay 8 yıl 5 ay hapis cezası verildi."