Televizyon
05 Kas 2014 08:41 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:53

Diyanet'ten Kertenkele dizisi için şok yasak

Atv'de yayınlanan Kertenkele dizisiyle ilgili tartışmalar büyüyor. Diyanet Kertenkele'deki "hırsız imam" tiplemesi nedeniyle diziye çekim yasağı getirdi.

Kertenkele dizisi ile ilgili "paralel" tartışmaları sürerken Diyanet'ten diziye camilerde çekm yasağı geldi. Diyanet'in Kertenkele için getirdiği çekim yasağı kararı İstanbul Müftülüğü tarafından uygulamaya konuldu.

Atv ekranlarında yayınlanan Kertenkele dizisine "hırsız imam" tiplemesi nedeniyle tepkiler gelmişti. Tepkilere duyarsız kalmayan Diyanet'ten açıklama gelince Sabah gazetesi Diyanet'i "paralel ağzıyla eleştiri" diyerek suçladı. Bu tartışmaların ardından Kertenkele dizisinin cami çekimlerine yasak geldi. Sabah ise bunun üzerine İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'la konuştu.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Yaran, "Bizim camimizde sahte imam olmaz. Dizinin muhteviyatına ilişkin bir kamuoyu algısı var" dedi. Müftü Yaran, "Bu yargıya diziyi izleyerek mi vardınız" sorumuza da "Bu olumsuz kamuoyu algısını görmezden gelemezdim" yanıtını verdi. Yaran, "Diziyi izlemedim. Tartışmayı basından takip ettim" ifadesini kullandı.

'BU BİR DÖNÜŞÜM DİZİSİ'

Dizinin yapımcısı Yalçın Şen ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Kertenkele bir dönüşüm projesi. Dini öğretilere aykırı bir karakter, imam kıyafetiyle çıktığı yolculukta, dini öğrenmek zorunda kalıyor. Bu dönüşümde, Kertenkele'nin çaldığı imam kıyafetlerinin büyük rolü var. Bu proje o kıyafetlere gerçek hakkını teslim edecek bir projedir. İmamları rencide etmiyoruz, aksine onore ediyoruz. Bu ileriki bölümlerde daha net anlaşılacak."

'KEŞKE ARAŞTIRARAK KARAR VERSELERDİ'

Ünlü yönetmen Mesut Uçakan, dini hassasiyetler dikkate alındığı sürece bu tür yasakların karşısında olduğunu ifade etti. "Ben de sansür döneminden gelen bir sinemacıyım, yasaklarla çok uğraştım" diyen Uçakan şunları söyledi: "Hayatın elbette yasakları da olacaktır. Kertenkele art niyetli bir dizi değil. Aksine, olayları tersinden göstererek, bugüne kadar toplumda horlanmış, dışlanmış bir imam tipini hayatın içine sokuyor. Toplumdaki saygınlığına dikkat çekiyor. İlerde, dizinin başrolünü götüren sahte imamın bu sayede doğru yolu bulması da söz konusu olacak sanıyorum. Diyanet'in diziyi araştırarak karar vermesi daha anlaşılır bir şey olurdu. Bu tavır, eğlencelik haber arayan medyayı ve seyirciyi daha çok karşı tarafın kucağına iter. Kaş yapalım derken göz çıkarılıyor. Ben Diyanet'in yerinde olsam, dizi yetkilileri ile görüşür, varsa eksiklerini gidermeye çalışırdım."