Gündem
10 Nis 2022 09:22 Son Güncelleme: 10 Nis 2022 09:37

Diyanet'ten Hac kontenjanları hakkında açıklama

Diyanet'ten yapılan açıklamada, "Ülkelere tanınacak hacı adayı kontenjanları ile ilgili çalışmaların devam ettiği, Suudi Arabistan makamları tarafından çok yakın zamanda konuyla ilgili açıklamanın yapılacağı tarafımıza bildirilmiştir." denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, Suudi Arabistan'ın bu yıl 1 milyon hacı adayının kabul edileceğini duyurması ile ilgili, "Ülkelere verilecek hacı adayı kontenjanlarının belirlenmesinin ardından detaylı açıklamamız, vatandaşlarımızla paylaşılacaktır" denildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere Kovid- 19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında Suudi Arabistan'da yaşayan Müslümanlar içerisinden temsili olarak çok azına hac vazifesini yapabilme izni verilmişti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından dün gece yapılan açıklamada ise 2022 yılında yurt içi ve yurt dışından toplam 1 milyon hacı adayının kabul edileceği açıklandı. Aynı açıklamada, 65 yaş altındaki hacı adaylarının hac ibadetlerini yapabilecekleri belirtildi. Başkanlığımız süreci yakından takip etmekte ve ilgili Bakanlıkla görüşmelerini sürdürmektedir.

Ülkelere tanınacak hacı adayı kontenjanları ile ilgili çalışmaların devam ettiği, Suudi Arabistan makamları tarafından çok yakın zamanda konuyla ilgili açıklamanın yapılacağı tarafımıza bildirilmiştir. Ülkelere verilecek hacı adayı kontenjanlarının belirlenmesinin ardından detaylı açıklamamız vatandaşlarımızla paylaşılacaktır."