Magazin
02 Eyl 2020 17:29 Son Güncelleme: 02 Eyl 2020 17:39

Dışişleri'nden 'Charlie Hebdo' tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan, Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yeniden yayımlaması kararına sert tepki geldi.

Google Haberlere Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Charlie Hebdo Dergisinin peygamberimize yönelik saygısızlık içeren karikatürleri yeniden yayımlama kararına tepki gösterdi. 

Aksoy'un açıklaması şöyle: 

"Sanat veya ifade özgürlüğü ile gerekçelendirmek mümkün değildir"

Charlie Hebdo dergisinin dinimize ve Peygamberimize yönelik saygısızlık içeren karikatürleri yeniden yayımlama kararını şiddetle kınıyoruz.

Müslümanlara yönelik bu hakareti ve saygısızlığı basın, sanat veya ifade özgürlüğü ile gerekçelendirmek mümkün değildir. Başta Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere Fransız makamlarının bu konuyu ifade özgürlüğü kapsamında izah etme çabaları da kabul edilemez.

"Fransa ve Avrupa’daki faşistlerin değirmenine su taşıyorlar"

Her fırsatta kendilerinin demokrat ve özgürlükçü olmalarıyla övünenlerin İslam ve yabancı düşmanlığını körükleyen bu tür ırkçı ve ayrımcı eylemleri kullanarak, Fransa ve Avrupa’daki yeni kuşak faşistlerin ve ırkçıların değirmenine su taşıdıklarını iyi bilmeleri gerekir.

"Kendi toplumsal barışlarına zarar verdiklerinin farkında olmalılar"

Kendi ülkesinde barış içinde yaşayan milyonlarca Müslümanı her gün farklı şekilde ötekileştirmeye kalkan bu hastalıklı zihniyet toplumsal uyum, birliktelik ve eşitliğe darbe vurmaktadır. Buna bilinçsiz şekilde sahip çıkanlar ise kendi toplumsal barışlarına zarar verdiklerinin farkında olmalıdır.

"Avrupa'daki dostlarımızı net tavır almaya davet ediyoruz"

Avrupa’daki dostlarımızı ve siyasileri son günlerde giderek artan ve kutsal değerlerimizi hedef alan bu tür saldırılara karşı net tavır almaya davet ediyoruz.