Gündem
22 Ara 2015 14:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:15

Dink cinayetindeki gizemli kişiyi TÜBİTAK da açıklayamadı!

TÜBİTAK "Görüntü üzerinden kişinin kimlik tespiti faaliyet kapsamımız dışında" deyince Mahkeme cinayet günü Ogün Samast'ı takip eden siyah pantolonlu kişinin Osman Hayal olup olmadığını bu kez Adli Tıp Kurumu'na sordu.

 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastına ilişkin davanın bugünkü duruşmasında İstanbul cezaevlerine nakil talebinde bulunan sanık Ogün Samast'ın talebi reddedildi. Mahkeme, Samast'ın SEGBİS ile bulunduğu cezavinde duruşmaya katılmasına karar verdi. İstanbul 5. Ceza Mahkemesi ayrıca, "Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali" davasının birleştirilmesine yönelik 14. Ağır Ceza Mahkemesi ile aralarındaki uyuşmazlığın çözümü için Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kararının da beklenmesine hükmetti.

7'İNCİ CELSE GÖRÜLDÜ

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 7. celsesi görülen davaya, Dink ailesinin avukatları ile Erhan Tuncel'in avukatı katıldı. Mahkeme Başkanı Ahmet Tokat, sanık Ogün Samast'ın dilekçe göndererek duruşmaya katılmak için İstanbul'daki Maltepe, Ümraniye ve Silivri Kapalı Cezaevi'ne sevkini talep ettiğini belirtti. Yakalamalı sanık Ahmet İskender'in kimlik ve adres paylaşım sisteminde yapılan sorgulamada Belçika Krallığı'nda adresinin olduğunun bildirildiği de tutanağa geçti. Başkan Tokat, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "Kamu görevlilerinin ihmali" ile ilgili davanın birleştirilmesi talebini kabul edilmemesi nedeniyle iki mahkeme arasında birleştirme hususunda çıkan uyuşmazlığın çözümlenmesi için dosyaların Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderildiği ve henüz cevap gelmediğini de açıkladı.

SAMAST'I TAKİP EDEN KİŞİ KİM SORUSU YİNE YANITSIZ

Cinayet günü Ogün Samast'ı takip ettiği belirtilen kişinin sanık Osman Hayal olup olmadığının belirlenmesi için TÜBİTAK'a yazılan müzekkereye de cevap geldiğini belirten Başkan Ahmet Tokat, görüntü üzerinden kişinin kimlik tespitine yönelik adli analiz çalışmalarının faaliyetlerinin kapsamı dışında olduğundan, sadece görüntü iyileştirme çalışmaları yapılarak gönderildiğini bildirdi.
Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, TÜBİTAK'tan gelen cevaba göre görüntüdeki kişinin tespiti için nereden rapor alınabileceğinin belirlenmesini talep etti. Bakırcıoğlu, "Bildiğimiz kadarıyla İstanbul Teknik Üniversitesi ve Adli Tıp Kurumu bu hususta çalışma yapmaktadır" dedi. Bakırcıoğlu, sanık Ogün Samast'ın bazı beyanlarda bulunacağını söylediği için mahkemede hazır edilmesi talebinde de bulundu.

'DAVALAR BİRLEŞTİRİLSİN'

Kamu görevlileriyle ilgili 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldığını, örgütün yöneticilerine yönelik ayrı bir soruşturma dosyasının savcılıkça yürütüldüğünü ifade eden Bakırcıoğlu, "Bu dosyada soruşturmanın hangi aşamada olduğunun sorulmasını talep ediyoruz. Soruşturma dosyasıyla mahkemenizdeki dosya bir bütünlük arzetmektedir. Bu nedenle bu soruşturmanın sonuçlanmasının beklenmesini talep ediyoruz. Kamu görevlilerinin ihmali davası ile mahkemenizdeki dosya arasında da bağlantı vardır. Bu nedenle iki dava birleştirilerek görülmelidir" dedi. Katılan avukatlarından Bahri Bayram Belen de kamu görevlilerinin ihmali davasının bu mahkemede birleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak iki mahkeme arasındaki uyuşmazlığın çözümü için Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kararının beklenmesi gerektiğini ifade etti.

TÜBİTAK YANITLAMADIĞI SORU ADLİ TIP'A SORULDU

Mahkeme heyeti, TÜBİTAK'tan gönderilmiş görüntülerin, ilgili Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Ses Görüntü İnceleme Şube Müdürlüğü'ne gönderilerek görüntülerde bulunan siyah pantolonlu kişinin Osman Hayal olup olmadığına ilişkin rapor verilmesinin istenmesine karar verdi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi ile kamu görevlilerinin ihmali davasının birleştirilmesi yönündeki uyuşmazlığın çözümlenmesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kararının beklenilmesini kararlaştıran heyet, Ogün Samast'ın duruşma günü bulunduğu cezaevindeki SEGBİS sisteminde hazır edilmesine ve İstanbul'daki cezaevlerine nakil talebinin reddine hükmetti. Sanık Ahmet İskender'in bozma ilamına karşı beyanlarının alınabilmesi için talimat evraklarının Belçika Krallığı'na ait dile çevrilmesi için bilirkişi raporu alınmasına da karar veren heyet, duruşmayı erteledi.