Televizyon
05 Ara 2016 20:07 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:14

Dileği gerçek oldu! Usta spiker Mesut Mertcan TRT'de Ana Haber'i sundu!

Uzun yıllar TRT ekranlarında haber spikerliği yapan, okuduğu 12 Eylül darbe bildirisi ile akıllara kazınan TRT eski haber spikeri Mesut Mercan, TRT 1 ana haber sunucusu Erhan Çelik ile birlikte ana haberi sundu.

Adana’da huzurevinde yaşayan 70 yaşındaki Mesut Mertcan, Medyaradar'dan Alev Gürsoy Cimin'e verdiği röportajda son kez TRT ekranlarında haber sunmak istediğini açıklamıştı. Dileği öğrenen TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik’in arayarak “Koltuğum sizindir” diyerek İstanbul’a davet ettiği Mertcan, TRT’nin misafiri olarak Erhan Çelik ile birlikte 30 yıl önce veda ettiği TRT 1 ekranına geri döndü.

Erhan Çelik’in “Mesut Mertcan’la TRT 1 Ana Habere hoş geldiniz. Mesleğin duayeni Mesut Mertcan ile bu akşam bülteni birlikte sunacağız” anonsu ile başlayan bülten büyük ilgi topladı.

Yıllar sonra tekrar “Mesut Mercan’la Ana Haber” ismiyle ekrana gelen TRT 1 Ana Haber’e “Yaklaşık 30 yıl önce bir Eylül akşamında son haberimi okuduktan sonra veda etmiştim yuvama. 30 yıldan sonra bugün ilk kez, kardeş olduğum, dost olduğum, arkadaş olduğum, TRT kameralarının karşısındayım“ diyerek söze giren Mertcan ilk haberi sundu.

“Anlatamıyorum, yaşıyorum”

Erhan Çelik tarafından misafir edilen ve Çelik’in özel olarak ilgilendiği, tekerlekli sandalyesi ile stüdyoya getirdiği Mertcan, duyduğu mutluluğu ve heyecanı “Anlatamıyorum, yaşıyorum…” diyerek dile getirdi.

TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik’in “Bu akşam benim için bir onur gecesi, gurur gecesi.” diye tarif ettiği yayın #Mesutmertcanefsanedir etiketiyle sosyal medyada yoğun ilgi görerek, Türkiye gündeminde en çok konuşulan konular arasına girdi.

Yayının sonunda hislerini açıklayan Mertcan, stüdyoda duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Erhan Çelik canlı yayında, Mertcan’ın dileğinin yerine getiriliş hikayesini anlatarak “Onun yıllarca hizmet verdiği kurum, onun bu isteğine kayıtsız kalamazdı. Mesut Mertcan bir efsanedir ve efsane olarak kalmaya devam edecek. Ne zaman isterseniz bu koltuk da bu masa da sizin… Hocamla, üstadımla bugün önümüze gelen günün gelişmelerini sizlere aktarmak gurur veriyor” dedi. Duygulanarak gözleri dolan Mertcan, “Erhan izin verirsen eve filan gitmeyeyim. Ben burada yatayım” diyerek izleyenleri gözyaşlarına boğdu.“Yeniden Doğduğumu Hissettim”

Yıllarca TRT’nin yüzü ve sesi olan Mertcan, kapanışta yaptığı konuşmada Erhan Çelik’e, TRT Genel Müdür’ü Şenol Göka’ya ve tüm TRT çalışanlarına teşekkür ederek, “Yeniden doğduğumu hissettim.” diyerek ekranlara veda etti.Mesut Mertcan kimdir?

15 Eylül 1946 tarihinde Adana'da dünyaya gelen Mesut Mertcan, yine doğduğu şehir olan Adana'da eğitim hayatına adım atmıştır. Eğitim hayatını İstanbul ve Adana'da sürdüren Mertcan, bu eğitimlerini Çukurova Koleji, Levent Koleji ve İstanbul Işık Lisesi'nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Türkiye'nin köklü eğitim kurumlarından birisi olan Gazi Üniversitesi'nde İngiliz Dili Bölümü ile başlayan Mertcan, bir süre sonra bu eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Adana İl Radyosu'nda müstahdemlik yapan Mesut Mertcan, arada boşluktan faydalanarak gelen reklamları seslendirmiş ve bir süre sonra bu seslendirmeler Radyo müdürünün ilgisini çekmiştir.

Mertcan'ın bu denli bir yeteneğe sahip olmasına Radyo müdürü kayıtsız kalmamıştır. Genç adamı karşısına alarak öğüt veren müdür, "Konuşman güzel, ses tonun güzel, okul dışından sınavlara gir" önerisinde bulunmuştur. Bu öneriyi dikkate alan Mertcan, büyük bir efor sarfederek 33 dersten sınava girmiş ve 32 dersi kolaylıkla vermiştir. Tek dersten sınava kalması dolayısıyla da TRT'nin o dönemde açmış olduğu sınava katılmaya hak kazanamamıştır.

Sınav şansını elinden kaybeden Mesut Mertcan pes etmemiştir. Spikerliğin, hayallerindeki meslek olduğuna artık oldukça emindir. Defterlerini karıştırırken müstahdemlik yaptığı yıllarda TRT tarafından kendisine verilen "Reklamlarda konuşabilir" belgesini fark etmesi, genç adamın kafasında bir ışık yakmıştır. Bu belgeyi kullanarak TRT'ye mektup yazan Mertcan'ın başvurusu, kurum tarafından kabul görmüştür. Ankara'yı kazanan genç Radyocunun ilk görev yeri ise kadro açığı dolayısıyla Erzurum olmuştur. Buradaki görevinin ardından Ankara'ya çağrılan Mertcan, daha sonrasında Haber Merkezi'ne atanmıştır.

Mesut Mertcan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde MGK bildirisini okumasıyla tanınmaktadır.