Gündem
25 Ağu 2021 10:40 Son Güncelleme: 25 Ağu 2021 10:46

Didem Arslan Yılmaz ‘Kürtçe’ sessizliğini bozdu! ‘Tamamen gülünç...’

Didem Arslan Yılmaz, programına telefonla katılan kadının Kürtçe konuşmasını engellediği yönündeki tepkilere, "Etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç" yanıtını verdi.

Show TV'de ekrana gelen ‘Didem Arslan Yılmaz'la Asla Vazgeçme’ programını sunan Didem Arslan Yılmaz, telefonla bağlanan Türkan Taşçı'yı Kürtçe konuşması üzerine yayından aldı. Gelen eleştirilere Twitter hesabından yaptığı 8 maddelik açıklamayla cevap veren Yılmaz, özür diledi.

‘KÜRT OLDUĞU İÇİN DEĞİL...’

Yayından alınan kadının konuşulanları gizlemek istediğini bu yüzden Türkçe yerine Kürtçe konuşmak istediğini ifade eden Didem Arslan Yılmaz, kadını Kürt olduğu için değil küfrettiği için yayından aldığını söyledi.

İşte Didem Arslan Yılmaz'ın açıklaması:

1-Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, “babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin” diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı.

2- Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır türkçe konuştu, önce kızlara türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

3- Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı.

4-Türkan hanımı, kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim.

5- Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında doğu dili diye hiçbir ifadem de yok….

6- Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum.

7- Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç.

8- Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı “ülkenin fay hatlarını kaşımak” Not: Bu arada kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir sorunum yok, yanlış anlayan varsa onlardan özür dilerim.”