Polemik & Kulis
10 Şub 2020 11:45 Son Güncelleme: 10 Şub 2020 11:52

DHA'dan basın tarihine geçecek skandal karar: Muhalif isimlere zam ambargosu!

Demirören Haber Ajansı'nın 4 eski ismine muhalif oldukları gerekçesiyle zam yapılmadı.

DHA'dan basın tarihine geçecek skandal karar: Muhalif isimlere zam ambargosu!

Demirören Medya Grubu’nda Türkiye basın tarihine geçen bir skandala imza atıldı.

Medyaradar’ın ulaştığı bilgilere göre; Demirören Haber Ajansı’nda 4 çalışana muhalif oldukları gerekçesiyle zam yapılmadı.

Kurumda görev yapan diğer çalışanlar ise yüzde 10 oranında zam aldı.

4 KİŞİYE ZAM AMBARGOSU

Zam yapılmayan isimlerin Antalya Büro Şefi Salih Uçar, Adana Büro Şefi Bekir Karakoca, Konya Büro Şefi İsmail Akkaya ve Tunceli Muhabiri Ferit Demir olduğu öğrenildi.

4 isme zam ambargosu kararının ise A Haber kökenli yeni genel müdür Kubilay Gülbek tarafından bizzat alındığı gelen haberler arasında.

Kubilay Gülbek

Gülbek’in halihazırda kadroda istemediği 4 deneyimli gazeteci için çeşitli mobing çalışmaları yaptığı ve sırf kıdem tazminatlarının daha artmaması için böyle bir skandala imza attığı iddia ediliyor. 

Tazminatları oldukça yüksek rakamlar tutan 4 gazetecinin DHA’nın ekonomik zorluklar çekmesi nedeniyle hala kadroda olduğu da iddialar arasında.

DENEYİMLİ VE ÖDÜLLÜ İSİMLER

DHA'nın kuruluşundan bu yana kurumda görev yapan Antalya Büro Şefi Salih Uçar geçmiş yıllarda birçok başarılı habere imza attı ve DHA'nın Akdeniz bölgesinde en etkili ajansı olmasını sağladı. Salih Uçar ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yazdığı "Kalkışma 24 saat" isimli kitap ile FETÖ'nün Antalya yapılanması ve darbe girişimi gecesi Antalya'da yaşananları anlattı.

Adana Büro Şefi Bekir Karakoca ise DHA'nın Demirören’e geçmesiyle birlikte Adana Temsilciliği görevini yürüten Orhan Apaydın’ın emekliye ayılmasından sonra büro şefi olarak atandı ve geçmişte birçok başarılı habere imza attı.

Tunceli muhabiri Ferit Demir de DHA'nın kuruluşundan bu yana görev yapan gazetecilerden biri. Türkiye çapında ses getiren onlarca muhalif habere imza atan Demir, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü, Yılın Haber Ödülü, Rafet Genç Haber Ödülü ile birlikte onlarca gazetecilik başarı ödülü bulunuyor.

Konya Büro Şefi İsmail Akkaya ise DHA'da yaklaşık 15 yıldır görev yapıyor.