Gündem
29 Haz 2022 14:09 Son Güncelleme: 29 Haz 2022 19:32

‘Dezenformasyon teklifi’ yeni yasa dönemine ertelendi!

TBMM Genel Kurulu gündeminde bulunan, kamuoyunda “dezenformasyon yasası” olarak bilinen teklifin görüşmeleri yeni yasa dönemine ertelendi. Konuya ilişkin AK Partili Mahir Ünal'dan da açıklama geldi.

AK Parti ve MHP’nin hazırladığı "dezenformasyon teklifi"nin genel kurul görüşmeleri, kamuoyundaki sansür tepkileri ve AKP milletvekilleri arasında da bazı rahatsızlıklara neden olması sebebiyle ertelenmişti. Kısa Dalga'dan Mehmet Aydın'ın haberine göre ek bütçe nedeniyle bu haftaya kaldığı belirtilen teklifin yeni yasama dönemine ertelenmesine karar verildiği öğrenildi.

Basın yasası ile dijital medyaya dair bazı değişiklikler içeren teklifle ilgili, AK Parti ve CHP Grup Başkanvekillerinin iki gündür sürdürdükleri görüşme sonucu bu karar alındı. Teklifin ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakılmasına karara verildi.

AK Partili kaynaklar, Meclis'in 7 Temmuz’da kapanacağını belirterek gündemdeki acil yasaların öncelikle görüşüleceğini, basın yasasına zaman kalmayacağını söyledi.

Söz konusu maddeyle "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" olarak tanımlanacak suç kapsamında üç yıl hapis cezası öngörülüyor. "Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde" denilerek cezasının yarı oranında artırılmasına yönelik ibare ise eleştirilerin ardından Adalet Komisyonu'nda değişmişti.

AK PARTİLİ MAHİR ÜNAL'DAN AÇIKLAMA

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Meclis 1 Temmuz'da tatile giriyor. Dezenformasyonla mücadele yasa teklifi yeni yasama döneminde görüşülecek" açıklamasını yaptı.