Televizyon
29 Eki 2014 10:31 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:52

Devrim Evin rolü kaybetti davayı kazandı

Oyuncu Devrim Evin, anlaşma yaptıkları halde “Fatih” dizisinde kendisini oynatmaktan vazgeçen yapımcı Fatih Aksoy’a açtığı davayı kazandı.

Google Haberlere Abone ol
Devrim Evin rolü kaybetti davayı kazandı
Mahkeme, Aksoy’un sözleşmede 500 bin Euro olarak belirlenen cezai şartı ödemesine hükmetti.

Devlet Tiyatroları oyuncusu Devrim Evin’i yapımcı Fatih Aksoy’la karşı karşıya getiren süreç, şöyle gelişti: Vizyonda olduğu dönem gişe rekorları kıran “Fetih 1453”te Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Devrim Evin, filmin dizi versiyonu “Fatih”te de başrol oynamak için Fatih Aksoy’la anlaşma yaptı. Avans olarak 30 bin TL alan Evin, rolü için at binme ve kılıç kullanma dersleri aldı. Ancak Fatih Aksoy, daha sonra dizinin başrolünde Mehmet Akif Alakurt’u oynatmaya karar verdi ve Evin’den aldığı avansı geri ödemesini istedi.

Aksoy, parayı ödemeyi reddeden oyuncuya dava açtı. Bunun üzerine Devrim Evin de Fatih Aksoy’a karşı dava açtı, sözleşmeden doğan 500 bin Euro alacağının ödenmesini talep etti. İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava 20 ayın sonunda karara bağlandı. Mahkeme, Evin’i haklı bularak Aksoy’un 500 bin Euro ödemesine hükmetti. Dava dosyası şu an Yargıtay’da.

Geçtiğimiz yıl ekrana gelen “Fatih” dizisinde Mehmet Akif Alakurt başrol oynamıştı.