Dünya
18 Oca 2021 09:48 Son Güncelleme: 18 Oca 2021 11:42

Dev şirketin iki numarasına hapis cezası

Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung'un Başkan yardımcısı Lee Jae-yong, yolsuzluk iddiaları nedeniyle yargılandığı davada 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Güney Kore’nin en büyük teknoloji devlerinden biri olan Samsung, bir skandal ile daha sarsıldı. Samsung’un Başkan yardımcısı olarak görev yapan Lee Jae-yong hakkında süren yolsuzluk davası sonuçlandı.

Seul Yüksek Mahkemesi, 52 yaşındaki Lee Jae-yong’un 2.5 yıl hapis cezasının çarptırılmasına karar verdi. Lee, eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanarak hüküm giymişti. Lee, Park’ın yakın dostu Choi Soon-sil’in yöneticisi olduğu sivil toplum kuruluşları aracılığıyla hükümet üyelerine bağış adı altında rüşvet vermekle suçlanmıştı.

ESKİ LİDERİN CEZASI DA ONANDI

Öte yandan, Güney Kore Yüksek Mahkemesi, eski devlet başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet, görevi suistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onamıştı. Güney Kore’nin ilk muhafazakar kadın lideri, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları nedeniyle 2017’de görevinde azledildi. Suçlamalara bağlı olarak tutuklanan Park, farklı suçlardan hüküm giyerek mahkum oldu.