Ekonomi
11 Ara 2023 08:09 Son Güncelleme: 11 Ara 2023 08:10

Destici’den ‘asgari ücret’ çıkışı: Rakam paylaştı! ‘2 kez tespit edilsin…’

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, hükümetten gelen "asgari ücret için yılda tek zam" açıklamasına çıkıştı. Yüksek enflasyon vurgusu yapan Destici, "Bir yıl boyunca asgari ücretli bu rakama, bu ücrete mahkum bırakılırsa asgari ücretli haksızlık olmaz mı?" dedi. Destici, yeni asgari ücretin refah payı eklenerek 17 bin lira olmasını önerdi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 2024 yılı için belirlenecek asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu.

Eskişehir'de bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Destici, asgari ücrete geçen yıl verdiği teklifle hem ocak ayında tem de temmuz ayında 2 kez zam yapıldığını anımsattı.

YILDA 2 KEZ TESPİT EDİLSİN

Yüksek enflasyonun devam ettiğini belirten Destici, "Yıl sonu enflasyon beklentisi 65-70 arası. Önümüzdeki 2024 yılıyla ilgili enflasyon beklentisi de yüzde 50 civarında. Peki enflasyonun yüzde 50 ve üzeri olacağı bir ülkede asgari ücret, yılda bir kere sadece ocak ayında tespit edilir, bir yıl boyunca asgari ücretli bu rakama, bu ücrete mahkum bırakılırsa asgari ücretli haksızlık olmaz mı? Onun aldığı para enflasyon karşısında erimez mi? Eksilmez mi?" ifadelerini kullandı.

Destici, şöyle devam etti: "Zaten en düşük çalışma maaşından bahsediyoruz. Onun için enflasyon tek haneli rakamlara inene kadar enflasyon, ülkemizde yılda en az 2 kez tespit edilmeye devam etmelidir. Bundan hiç kimse taviz vermemelidir."

'17 BİN LİRA OLSUN' ÖNERİSİ

Asgari ücret artışının enflasyon artışı ve bunun üzerinde bir refah payı ile birlikte 15 bin lira seviyesinde ya da onu geçeceğini gördüklerini değinen Destici, "Biz burada Büyük Birlik Partisi olarak bir refah payıyla eklenerek bu rakamın en az 17 bin civarında olmasının doğru olduğunu düşünüyoruz ve bunu da kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.